Picie yerba mate na zimno, z kostkami lodu i świeżymi ziołami, czyli jako terere to najbardziej rozpoznawalna cecha Paragwaju. W kolebce ostrokrzewu pija się terere z powodu ciepłego klimatu, choć legenda mówi, że wymyślono yerbę na zimno podczas Wielkiej Wojny Paragwajskiej (lub wojny z Boliwią). Żołnierze bardzo męczyli się w gorącej dżungli i okopach, nie mogli jednak gotować wody, by nie zdradzić swojego położenia dymem z ogniska. Zaczęli więc zalewać susz yerbowy wodą z rzeki, zwiększając orzeźwiające działanie ostrokrzewu! I tak terere pija się w Paragwaju po dziś dzień, kultywując tym samym tradycję yerbowego ziołolecznictwa – wyciągów ziołowych, które dodaje się do yerby na zimno.

Yerba mate terere na liście UNESCO?

Z uwagi na wyjątkowość yerba mate na zimno – nie tylko w kontekście całego świata, ale i nawet najbliższych sąsiadów Paragwaju, gdzie pije się yerba mate na ciepło, rzeczniczka do spraw UNESCO wystąpiła o wpisanie terere na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest na to szansa do 2020 roku, a jeśli nie terere, to Paragwaj ma jeszcze wiele innych unikatowych tradycji, które przedstawicielka – Letticia Casatti – wymienia.

Wśród nich znajdziemy mięciutkie w środku i chrupiące na zewnątrz bułeczki „chipa” czy muzykę paragwajską „polka”. Społeczeństwo paragwajskie jest bowiem bardzo muzykalne i wynika to z tego, że jest to naród powstały z połączenia rdzennych mieszkańców tamtejszych ziem – Indian Guarani – oraz kolonizatorów hiszpańskich i metysów, którzy właśnie założyli państwo Paragwaj. Guarani są rozśpiewanym ludem, otwartym i łatwo nawiązującym zdrowe relacje międzyludzkie. Wynika to z ich tradycji wspólnego picia yerba mate, która nazywana jest też „Naparem Przyjaźni”.

Yerba mate może być przygotowywana na ciepło i zimno
Yerba mate może być przygotowywana na ciepło i zimno

Paragwajskie yerba mate terere

Paragwaj jest nietuzinkowym krajem w Ameryce Południowej. Dzięki zarejestrowaniu terere na liście UNESCO, mogłaby się zwiększyć świadomość innych narodów na temat nie tylko tego państwa, ale też samej yerba mate. Tego, jak rozmaite formy przybiera napar z ostrokrzewu i jak zdrowy jest dla człowieka – jego ciała, umysłu i ducha! Warto wypróbować dobroczynne właściwości yerba mate zarówno z zimną jak i ciepłą wodą. Zapraszamy do sklepu internetowego YerbaMarket.com, oferującego największy wybór rodzajów, marek i mieszanek yerba mate: www.yerbamarket.com/pol_m_Yerba-mate-100.html

Dodatkowo do każdego zamówienie z dopisanym w uwagach hasłem „smartagepl” dorzucimy małą niespodzankę yerbową 🙂

Yerba mate jest już symbolem Paragwaju
Yerba mate jest już symbolem Paragwaju
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.