Potrzeba matką wynalazku. To wyjątkowo trafne stwierdzenie idealnie pasuje to wenezuelskich wozów pancernych Tortuga. Pojazdy te powstały w 1934 roku w odpowiedzi na rosnące napięcie w regionie między Wenezuelą, a Kolumbią.

Powstało od 5 do 12 pojazdów tego typu (cześć źródeł sugeruje, że zbudowano 7 albo 12 wozów, ale na dostępnych zdjęciach widać nie więcej jak 5). Tortugi budowano na podwoziu ciężarówek Ford o napędzie 6×4, które odpowiednio wzmacniano, aby wytrzymały ciężar dodatkowego opancerzenia.

Nie ma informacji o dokładnym modelu ciężarówki, ale wiadomo, że wyposażono je w silniki Ford V6 o mocy 80 KM. Przy wadze około 4 ton i długości 5,5 metra pozwalało to na osiąganie prędkości około 40 km/h i zasięgu około 200 km. Na zdjęciach widać, że tylne koła połączone były gąsienicą. Pancerna karoseria miała podobno aż 15 mm grubości.

Wóz pancerny Tortuga
Wóz pancerny Tortuga

Uzbrojenie składało się z jednego karabinu maszynowego Vickers kalibru 7,7 mm zamontowanego w małej obrotowej wieżyczce. Zapas amunicji wynosił około 456 naboi. Załogę pojazdu stanowiło 3 żołnierzy.

Głównym projektantem pojazdów był inżynier Tomás Pacanins, a montaż przeprowadzono w stoczni w Puerto Cabello. Po raz pierwszy zaprezentowano je 23 grudnia 1934 roku na defiladzie na lotnisku Maracay. W pracach nad pojazdami nie brali udziału wojskowi, w związku z czym Tortugi okazały się bardzo kiepskimi pojazdami.

Wóz pancerny Tortuga
Wóz pancerny Tortuga

Brakowało wentylacji oraz szczelin obserwacyjnych. Kierowca dysponował jedynie dwoma otworami z przodu – nie było w nich szyb, a jedyną osłoną były stalowe płyty, którymi zasłaniano otwory. Pojazdy te nie brały udziału w żadnych działaniach bojowych. Wykorzystywano je do końca lat 40., po czym wszystkie zezłomowano. Z jednego z pojazdów zdjęto wcześniej karoserię, którą ustawiono w Fuerta Mara jako pomnik. Dzisiaj pozostała z niej zardzewiała sterta blach.

W 2008 roku w Wenezueli zbudowano replikę Tortugi. Pojazd różni się jednak od pierwowzoru, ponieważ osadzono go na dwuosiowym podwoziu.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.