Wieża Eiffla to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Paryżu, która znana jest praktycznie na całym świecie, a wierne repliki tej konstrukcji można podziwiać nie tylko na Starym Kontynencie, ale również w Ameryce Północnej. Każdego roku wieżę Eiffela zwiedzają prawdziwe tłumy turystów, a z platformy umiejscowionej na jej szczycie można podziwiać przepiękne widoki na najbliższą okolicę.

Historia

Wieża Eiffla została wzniesiona zgodnie z projektem inżyniera Gustawa Eiffela, od którego nazwiska zawdzięcza swoją nazwę. Konstrukcję rozpoczęto wznosić w styczniu 1887 roku, a zakończenie jej budowy miało miejsce 31 marca 1889 roku. Wieża została wzniesiona jako symbol Paryskiej Wystawy Światowej i miała wówczas upamiętniać setną rocznicę rewolucji francuskiej.

Wieża Eiffla w trakcie budowy - lipiec 1888 roku (fot. Roger Viollet)

Wieża Eiffla w trakcie budowy – lipiec 1888 roku (fot. Roger Viollet)

Budowla miała stać na swoim miejscu tylko przez 20 lat, jednak jej konstruktor nie dopuścił do jej rozebrania, zakładając w niej laboratorium meteorologiczne oraz aerodynamiczne. Budowla nie została niestety przyjęta zbyt ciepło, a u jej podnóża odbywały się liczne protesty. Wieżę od demontażu uchroniło zamontowanie na jej szczycie anteny w epoce radia, dzięki czemu do dziś można ją zwiedzać, wybierając się na wycieczkę do Paryża.

Posiłki na wieży Eiffla

Pierwsza platforma, na której można zjeść posiłek, znajduje się na wysokości około 57 m, natomiast druga na wysokości 115 m. Aby się na nie dostać, należy pokonać 704 schody, jednak do dyspozycji zwiedzających zostały oddane do użytku trzy windy.

Wybierając się na wieżę, należy mieć świadomość tego, iż kolejki potrafią być naprawdę bardzo długie, dlatego też, aby ich uniknąć, warto wybrać się na drugą platformę, na którą prowadzi osobna winda. Konieczna jest jednak wcześniejsza rezerwacja i należy liczyć się z dodatkową opłatą, jednak z tego miejsca roztaczają się przepiękne widoki, które warte są każdej ceny.

Wieża Eiffla w nocy (fot. sites.psu.edu)

Wieża Eiffla w nocy (fot. sites.psu.edu)

Salon Gustava Eiffla

W celu dostania się z drugiego poziomu wyżej należy przemieścić się windą, dlatego też należy liczyć się z długimi kolejkami. Najwyższa platforma na wieży jest oszklona i roztaczają się z niej przepiękne widoki. W pogodny dzień można podziwiać przepiękną panoramę miasta nawet w promieniu ponad 60 kilometrów.

Na szczycie znajduje się również salon Gustawa Eiffela, który został urządzony w stylu epoki, w której żył słynny inżynier. Wieżę Eiffla można zwiedzać przez cały rok a w sezonie wakacyjnym zarówno winda, jak i schody otwierane są o godzinie 9, natomiast ich zamknięcie odbywa się przed godziną pierwszą w nocy.

Wieża Eiffla (fot. wikipedia.org)

Wieża Eiffla (fot. wikipedia.org)

Ciekawostki związane z wieżą Eiffla

Do 1930 roku wieża Eiffla była największą budowlą na świecie, jednak prześcignął ją Chrysler Building, który znajduje się w Nowym Jorku. Podczas bardzo silnego wiatru konstrukcja wieży może przechylać się na boki, natomiast podczas upałów jej wysokość zwiększa się nawet o kilkanaście centymetrów. W wielu miejscowościach na całym świecie można podziwiać miniatury wieży Eiffla np. w Pradze, Las Vegas, a nawet w Polsce. Co kilka lat konieczne jest malowanie wieży i podczas tej czynności konserwatorzy zużywają ponad 50 ton farby.

Więcej informacji na temat zwiedzania Wieży Eiffla można znaleźć na stronie: www.zwiedzamyparyz.pl/zabytki-paryza/wieza-eiffla

Podziel się.