USS Wisconsin

Czwartym pancernikiem typu Iowa jest USS Wisconsin. Okręt zaczęto budować po Missouri, ale prace zakończono wcześniej. Stępkę położono 25 stycznia 1941 roku, a wodowanie miało miejsce 7 grudnia 1943 roku. Do służby okręt wszedł 16 kwietnia 1944 roku.

USS Wisconsin

USS Wisconsin

Ze względy na szybkość budowy, w projekcie Wisconsin nie wprowadzono zmian jak w przypadku Missouri. W lipcu 1944 roku okręt przeszedł próby morskie z pełnym wyposażeniem. Po ich zakończeniu pancernik powrócił do stoczni w Norfolk w celu przeprowadzenia prac remontowych.

24 września 1944 roku Wisconsin wyruszył na Pacyfik, aby dołączyć do reszty amerykańskiej floty. Aż do zakończenia wojny pancernik wziął udział w kilku operacjach, ale jego służba miała raczej rutynowy charakter. Mała aktywność japońskiej floty sprawiła, że potężny okręt wykorzystywano do zapewnienia obrony przeciwlotniczej lotniskowcom, oraz wspierania wojsk lądowych.

USS Wisconsin w trakcie salwy burtowej

USS Wisconsin w trakcie salwy burtowej

Po zakończeniu wojny pancernik wykorzystywano głównie jako okręt szkoleniowy. 1 lipca 1948 roku Wisconsin przeniesiono do rezerwy. Do służby okręt powrócił 3 marca 1951 roku w związku z wybuchem wojny w Korei. Po przeprowadzeniu prac remontowych i modernizacyjnych pancernik rozpoczął trwającą od listopada 1951 do kwietnia 1952 roku misję u wybrzeży ogarniętego wojną domową kraju.

USS Wisconsin

USS Wisconsin

W trakcie działań bojowych 15 marca 1952 roku okręt został trafiony pociskiem kalibru 100 mm wystrzelonym przez koreańską artylerię przybrzeżną. Okręt nie doznał żadnych uszkodzeń, ale załoga postanowiła odpowiedzieć na ten atak w adekwatny sposób, niszcząc stanowisko ogniowe przy użyciu armat kalibru 406 mm.

Po wojnie okręt powrócił do USA gdzie przeszedł kolejny remont i powrócił do służby jako okręt szkoleniowy. W tym okresie najważniejszym wydarzeniem w historii okrętu była kolizja z niszczycielem USS Eaton, która miała miejsce 6 maja 1956 roku niedaleko wybrzeży Wirginii.

Uszkodzony dziób USS Wisconsin

Uszkodzony dziób USS Wisconsin

Oba okręty zderzyły się w gęstej mgle. Mimo uszkodzeń obie jednostki bezpiecznie wróciły do portu. Dziób Wisconsin został na tyle mocno uszkodzony, że trzeba było go w znacznej mierze odbudować. Wykorzystano do tego pozostałości bo niedokończonym pancerniku Kentucky.

Po remoncie pancernik powrócił do zadań szkoleniowych, które pełnił do 8 marca 1958 roku, kiedy ponownie wycofano go z eksploatacji. W rezerwie pancernik pozostał do 1 sierpnia 1986 roku. Podobnie jak pozostałe okręty serii, przeszedł wówczas modernizację.

USS Wisconsin

USS Wisconsin

W 1991 roku pancernik wziął udział w operacji Pustynna Burza. W jej trakcie okręt wystrzelił 319 pocisków kalibru 406 mm, 881 pocisków kalibru 127 mm i 24 pociski Tomahawk. 24 lutego z pokładu Wisconsin wystartował bezzałogowiec RQ-2, który miał pomóc w lokalizacji celów na wyspie Dżazirat Fajlaka. Iraccy żołnierz ostrzelani wcześniej przez pancernik Missouri zobaczywszy drona… poddali się. Po raz pierwszy w historii żołnierze poddali się pojazdowi bezzałogowemu.

USS Wisconsin w Norfolk już jako muzeum

USS Wisconsin w Norfolk już jako muzeum

Po zakończeniu działań w Zatoce Perskiej pancernik powrócił do USA, a 30 września 1991 roku wycofano go z eksploatacji. 12 stycznia 1995 roku skreślono go z listy floty i rozpoczęto przygotowania do przekształcenia go w muzeum.

USS Wisconsin w Norfolk już jako muzeum

USS Wisconsin w Norfolk już jako muzeum

W przeciwieństwie do pozostałych okrętów serii, Wisconsin mimo przeznaczenia do roli muzeum miał pozostać w stanie pozwalającym na przywrócenie do służby. W związku z tym w latach 2000-2009 utrzymywany był w stosunkowo dobrym stanie, pozwalającym na (w miarę) szybkie przywrócenie do eksploatacji.

Obecnie okręt znajduje się w Norfolk, gdzie wykorzystywany jest już jako muzeum.

USS Wisconsin w Nowym Jorku. W tle widać wieże World Trade Center

USS Wisconsin w Nowym Jorku. W tle widać wieże World Trade Center

1 2 3 4 5 6 7
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.