Uruchomiony w 1929 roku Stapleton International Airport w swoim czasie był głównym portem lotniczym obsługującym Denver w stanie Colorado. Obecnie jedynym śladem po lotnisku jest samotna wieża kontroli lotów otoczona osiedlami.

Oficjalnie Stapleton International Airport uruchomiono 17 października 1929 roku. W kolejnych latach rozbudowywano infrastrukturę lotniska, dodając nowe terminale i pasy startowe. W szczytowym okresie wykorzystywano aż 6 pasów startowych, z których najdłuższy miał 3600 m.

Stapleton International Airport w latach 50.

Stapleton International Airport w latach 50.

Do lat 80. Stapleton wykorzystywały głównie linie lotnicze United, Continental, Frontier i Western, dzięki czemu lotnisko oferowało bardzo konkurencyjne połączenia. Najważniejszym użytkownikiem były jednak linie Continental, które wykorzystywały port jako swój główny hub. Na początku lat 80. sytuacja lotniska zaczęła jednak ulegać pogorszeniu.

Wraz z rozwojem miasta, lotnisko znalazło się dosłownie w jego centrum, przez co w latach 90. doszło do granic możliwości dalszego rozwoju. Gęsto ustawione pasy startowe były również niezbyt bezpieczne, a przy dużym ruchu samolotów dochodziło do zatorów. W związku z tym władze miasta postanowiły zlikwidować lotnisko i zbudować zupełnie nowe, dalej od miasta.

Stapleton International Airport w 1966 roku

Stapleton International Airport w 1966 roku

Budowę nowego portu lotniczego rozpoczęto w 1989 roku, bardziej na północny-wschód od Stapleton. Prace nad Denver International Airport zakończono po opóźnieniach w 1994 roku, a oficjalne otwarcie miało miejsce 15 maja 1994 roku. Olbrzymi nowoczesny port lotniczy zastąpił Stapleton 28 lutego 1995 roku. Ostatni samolot wystartował z Stapleton International Airport 27 lutego 1995 roku. Był to McDonnell Douglas DC-10 linii Continental Airlines lecący do Londynu.

Po zamknięciu lotniska przystąpiono do prac nad jego wygaszeniem. W lipcu 1997 roku podczas burzy zniszczeniu uległ dach głównego terminalu, przez co został on zalany. Był to wyraźny sygnał, że zabudowań należy się pozbyć. Prace rozbiórki trwał do maja 2011 roku.

Stapleton International Airport w 1966 roku

Stapleton International Airport w 1966 roku

Ze względu na duże znaczenie historyczne lotniska dla regionu, władze podjęły decyzję o pozostawieniu tylko wieży kontroli lotów. Wszystkie pozostałe zabudowania zlikwidowano, a teren lotniska sprzedano deweloperom, którzy zbudowali na nim nowe osiedla. Samotna wieża kontroli lotów jest obecnie jedynym śladem po lotnisku.

W historii Stapleton International Airport doszło do 4 większych wypadków lotniczych. Pierwszym z nich była katastrofa DC-8-12 lot United Airlines 859, 11 lipca 1961 roku. Maszyna wypadła z pasa startowego i zapaliła. Zginęło 17 pasażerów i jedna osoba na ziemi.

Pozostałości Stapleton International Airport w 2006 roku (fot. Doc Searls)

Pozostałości Stapleton International Airport w 2006 roku (fot. Doc Searls)

Kolejny wypadek miał miejsce 7 sierpnia 1975 roku, kiedy Boeing 727 Continental Airlines lot 426 uderzył o ziemię chwilę po starcie. Na szczęście nikt nie zginął. 16 listopada tego samego roku doszło do kolejnego incydentu, kiedy DC-9-10 Texas International rozbił się w trakcie startu z powodu przeciągnięcia. Również i tym razem obyło się bez ofiar śmiertelnych.

Najtragiczniejszy wypadek miał miejsce 15 listopada 1987 roku, kiedy DC-9-14 Continental Airlines lot 1713 rozbił się w trakcie startu z powodu zbyt dużego oblodzenia. Zginęło 28 pasażerów z 82 osób na pokładzie.

Opuszczona wieża kontroli lotów Stapleton International Airport współcześnie (fot. reddit.com)

Opuszczona wieża kontroli lotów Stapleton International Airport współcześnie (fot. reddit.com)

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.