Chociaż obecnie na rynku fotograficznym największa rywalizacja toczy się między Sony i Canonem, z Nikonem nieco w tyle, pozostali producenci sprzętu foto nie zwalniają. Olympus zaprezentował właśnie nowy mały aparat Olympus PEN E-P7 oraz obiektyw M.Zuiko Digital ED 8-25mm F4.0 PRO.

Olympus PEN E-P7

W ostatnich latach Olympus przeżył sporo perturbacji, które sprawiły, że zaczęto nawet mówić o likwidacji marki. Na szczęście po zmianie właściciela firma pozostała na rynku sprzętu fotograficznego. Obecnie Olympus ma w swojej ofercie dwie główne linie aparatów – seria OM-D, czyli bardziej profesjonalna, oraz PEN, przeznaczona dla użytkowników ceniących mniejsze rozmiary aparatu. To właśnie do grona tych mniejszych aparatów dołączył najnowszy model Olympus PEN E-P7 zaprezentowany 9 czerwca.

Olympus PEN E-P7

Olympus PEN E-P7

Aparat podobnie jak dotychczasowe modele, posiada matrycę w formacie Mikro Cztery Trzecie. Tym razem zastosowano sensor o wielkości 20 Mpix Live MOS z procesorem obrazu TruePic VIII (tym samym otrzymujemy zdjęcia o rozmiarze 5184×3888 px). Aparat wyposażono w pięcioosiową stabilizację zapewniającą do 4,5 stopnia kompensacji co bez wątpienia jest ciekawym i pożądanym obecnie rozwiązaniem. Autofocus z 121 punktami działający na zasadzie detekcji kontrastu wyposażony jest w algorytm wykrywania twarzy i oka, co ułatwia fotografowanie ludzi. W trybie seryjnym aparat może rejestrować do 8,7 kl./s.

Samo body jest bardzo małe i waży zaledwie 337 g (bez obiektywu). Wyposażono je w odchylany ekran oraz rozbudowane pokrętła pozwalające na szybkie dostosowanie ustawień, zwłaszcza strefy twórczej. Dzięki modułowi Wi-Fi i Bluetooth aparat może łączyć się z smartfonem zarówno do przesyłania zdjęć jak i sterowania aparatem za jego pomocą. Aparat posiada również złącze micro USB 2.0, które może również służyć do ładowania aparatu.

Olympus PEN E-P7

Olympus PEN E-P7

Korpus aparatu wzorowany jest pod względem wyglądu na starych analogowych aparatach, przez co wygląda bardzo ciekawie. Brakuje jednak wizjera, którego miejsce zajął duży trzycalowy obracany ekran. Z jednej strony dla osób przyzwyczajonych do używania smartfonów, taki ekran będzie wystarczający, ale z drugiej, wielu fotografów woli jednak tradycyjny wizjer. W korpusie umieszczono jednak lampę błyskową, która zawsze może się przydać – lampa i ekran za wizjer.

Najsłabiej w całej specyfikacji wygląda możliwość nagrywania filmów. E-P7 może nagrywać filmy w jakości Full HD 60 kl/s i 4K jedynie 30 kl/s.

Aparat trafi do sprzedaży w drugiej połowie czerwca 2021 roku i będzie kosztować 799 euro lub 899 euro z obiektywem M.Zuiko Digital ED 14-42mm F3.5-5.6 EZ. Oznacza to cenę nieco ponad 3500 zł.

Pod względem specyfikacji nowy Olympus PEN E-P7 wygląda nieźle, ale nie są to jednak rewolucyjne parametry. Dostajemy w praktyce niezły autofocus, stabilizację i bardzo fajny wygląd w połączeniu z stosunkowo małą matryca, słabym trybem filmowania oraz brakiem wizjera.

Jest to więc aparat przeznaczony dla osób, które oczekują czegoś więcej niż daje smartfon, preferują małe rozmiary aparatu i chcą posiadać sprzęt który będzie również dobrze wyglądać.

Olympus PEN E-P7

Olympus PEN E-P7

M.Zuiko Digital ED 8-25mm F4.0 PRO

Kolejną nowością zaprezentowaną przez Olympusa jest obiektyw M.Zuiko Digital ED 8-25mm F4.0 PRO. Z racji tego, że jest to obiektyw pod format Mikro Cztery Trzecie, w praktyce odpowiada ona ogniskowym 16-50 w przypadku aparatów pełnoklatkowych. Obiektyw przystosowano do funkcji Focus Stacking.

Obiektyw waży 411 g i jest częściowo uszczelniony przed wodą i kurzem – odpowiednik normy IPX1. Według opisu producenta, maksymalną ostrość ma uzyskiwać już od przysłony f/4, ale jak będzie w praktyce, zobaczymy. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to raczej standardowy zoom, dosyć ciemny, więc raczej skierowany do mniej wymagających odbiorców.

M.Zuiko Digital ED 8-25mm F4.0 PRO

M.Zuiko Digital ED 8-25mm F4.0 PRO

Obiektyw trafi do sprzedaży w lipcu 2021 roku i będzie kosztować 999 euro – około 4400 zł.

M.Zuiko Digital ED 8-25mm F4.0 PRO

M.Zuiko Digital ED 8-25mm F4.0 PRO

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.