Amerykański fotograf, John S. Payne zgromadził potężną kolekcję sprzętu fotograficznego firmy Nikon, wartą ponad 125 000 dolarów. W skład jego kolekcji wchodzi 155 korpusów, około 150 obiektywów i dziesiątki innych urządzeń i podzespołów stworzonych przez Nikona. To jedno zdjęcie przedstawia całą jego kolekcję.

John Payne jest profesjonalnym fotografem z Północnej Karoliny. Swój pierwszy aparat kupił w 1975 roku – Nikkormat FT-2, a od 1985 roku prowadzi własne studio fotograficzne. W kolejnych latach powiększał swoją kolekcję, ale dopiero w 1990 roku zajął się kolekcjonowaniem na poważnie.

Obecnie w jego kolekcji znajdują się aparaty Nikona modele F2, F3, F4 i F5, wszystkie Nikkormaty, Nikon FM, FE i kilka Nikonosów V. Oczywiście nie zabrakło współczesnych modeli od D1 do D4. Najcenniejszym aparatem w kolekcji jest zapewne Nikon F, którego numer seryjny zaczyna się od liczby 640.

Cała kolekcja jest warta około 125 000 dolarów, ale fotograf nie ma w planach jej sprzedaży.

Kolekcja aparatów i obiektywów marki Nikon, należąca do amerykańskiego fotografa Johna S. Payne (fot. John S. Payne)

Kolekcja aparatów i obiektywów marki Nikon, należąca do amerykańskiego fotografa Johna S. Payne (fot. John S. Payne)

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.