Systemy monitoringu miejskiego i dużych obszarów, a nawet monitoring domowy – wszystkie wymagają zastosowania odpowiednich, specjalistycznych rozwiązań, aby móc w pełni zapewnić ochronę zwłaszcza najbardziej newralgicznych miejsc.

Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań, które zapewniają pełną ochronę takim miejscom, są kamery obrotowe zewnętrzne. Pozwalają one na objęcie zasięgiem znacznie większego obszaru do obserwacji. Kamery tego rodzaju to modele wyposażone w specjalistyczne głowice obrotowe PTZ — to właśnie one umożliwiają obrót wokół własnej osi o 360 stopni. To z kolei zapewnia dostęp do monitoringu całego obszaru dookoła kamery, a tym samym większą skuteczność.

Czym są profesjonalne kamery z głowicami obrotowymi PTZ?

Profesjonalne kamery wyposażone w głowice obrotowe PTZ – pan-tilt-zoom – to urządzenia, którymi można sterować w kilku płaszczyznach:

  • horyzontalnie;
  • wertykalnie;
  • wykorzystując możliwość zbliżenia optycznego, aby móc w odpowiedni sposób wykadrować interesującą scenę.

Tego rodzaju kamery obrotowe zewnętrzne mają parametry, które umożliwiają dobór odpowiedniego rozwiązania dla określonej sceny oraz zadania obserwacyjnego. Ponadto tego typu rejestratory z głowicami obrotowymi wyposażone są też w najwyższej jakości, precyzyjne obiektywy, które charakteryzują się zmienną ogniskową. Są wzbogacone również o zoom optyczny, który to umożliwia przybliżenie obrazu nawet kilkadziesiąt razy, a to wszystko z zachowaniem najmniejszych szczegółów w obrazie rejestrowanym.

Monitoring z opcją sterowania

Jakimi parametrami charakteryzują się zoom i obrót w kamerach PTZ?

W przypadku najprostszych, najtańszych kamer wewnętrznych, nie posiadają one obiektywów, wyposażonych w zmienną ogniskową, mają one jedynie zoom cyfrowy. Natomiast bardziej profesjonalne modele wewnętrzne i zewnętrzne posiadają współcześnie obiektywy ze zbliżeniem optycznym od 2 razy do 42 razy, a często nawet więcej. Liczba płaszczyzn swobodnego obrotu w kamerach PTZ:

  • jedna płaszczyzna – zazwyczaj (choć nie zawsze) – pozioma, umożliwia ustawienie kamery w płaszczyźnie pionowej przy użyciu obiektywu, który się ustawia ręcznie, ruch horyzontalny w tych tańszych rozwiązaniach zazwyczaj ogranicza się do około 350°, natomiast wersje profesjonalne mogą wykonywać pełen obrót wokół płaszczyzny poziomej, czyli tzw. endless;
  • dwie płaszczyzny – horyzontalna i wertykalna – wykonanie obrotu w płaszczyźnie pionowej zwykle ogranicza się do około 90°, natomiast w płaszczyźnie poziomej nie ma ograniczeń – endless, tego typu kamery – rejestratory nazywa się głowicami uchylno-obrotowymi, wykonanie obrotu głowicy w płaszczyźnie poziomej nosi z języka angielskiego nazwę „pan”, a natomiast nachylania w płaszczyźnie pionowej to z angielskiego „tilt”;
  • dwie płaszczyzny endless – to specjalna wersja kamer typu PTZ, która posiada oddzielne mechanizmy obrotu w poziomie i osobne w pionie. Urządzenie to nazywane jest również obrotnicą, dzięki odpowiedniej budowie nie ma ograniczeń co do ruchu obrotowego, zarówno dla osi pionowej, jak i poziomej obiektywu.

Bardzo istotnym parametrem jest także prędkość kątowa obrotu kamer typu PTZ. W przypadku najtańszych urządzeń wynosi ona około 10 stopni na sekundę. Natomiast rozwiązania profesjonalne umożliwiają regulację tej prędkości: od 0,1 do nawet 400° na sekundę. Ma to szczególne znaczenie w sytuacjach, gdy liczy się szybkość, m.in. do rejestracji wydarzeń na stadionach.

Monitoring z opcją sterowania – najważniejsze informacje, porady

Kamery PTZ – najlepsze rozwiązanie do monitoringu

Kamery PTZ, które stosuje się do monitoringu, są przystosowane do pracy w warunkach zewnętrznych, co sprawia, że są odporne nawet na najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Jeżeli poszukujesz najlepszego rozwiązania do monitoringu, kamery PTZ idealnie sprawdzą się do tego celu.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.