W 1928 roku na terenie placu wystawowego obok Stübelplatz w Dreźnie zbudowano nietypowy budynek – Kugelhaus. Charakterystyczny kulisty dom został zaprojektowany przez architekta Petera Birkenholza, fascynującego się tego typu konstrukcjami. Niestety w 1938 roku budynek został zburzony przez nazistów.

Kugelhaus miał średnicę 24 m i 26,5 m wysokości. Ustawiono go na podporze średnicy 11,5 m i wysokości 4 m. Zewnętrzna konstrukcja została wykonana z blachy aluminiowej, natomiast cała konstrukcja oparta była na stalowej ramie. Sześciopiętrowy budynek miał kubaturę 7600 m³ i mieścił sale wystawowe oraz na ostatnim piętrze restaurację. Wewnątrz znajdowała się nawet winda.

Nietypowa konstrukcja stała się symbolem miasta, często uwiecznianym na pocztówkach, przyciągając turystów. Równocześnie budynek krytykowano za “nienormalny” kształt, a w niektórych gazetach pojawiały się karykatury prezentujące osiedla pełne tego typu domów.

Po objęciu władzy przez nazistów, Kugelhaus został uznany za “zdegenerowany”. Rosnąca krytyka sprawiła, że brakowało chętnych do wynajmowania powierzchni. W 1938 roku budynek został rozebrany, po części z powodów ekonomicznych, ale również ze względu na chęć odzyskania materiałów z których go wykonano.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.