W 1949 roku hiszpańska nauczycielka Ángela Ruiz Robles opatentowała tzw. mechaniczną encyklopedię (Enciclopedia Mecánica). Chociaż książka nigdy nie trafiła do sprzedaży, uznaje się ją za pierwowzór współczesnych ebooków.

Głównym celem przyświecającym 54-letniej nauczyciele było zmniejszenie ilości podręczników jakie muszą nosić jej uczniowie. Aby sprostać temu zadaniu zaprojektowała metalową skrzynkę w której umieściła specjalne rolki z przezroczystą folią na której umieszczono obrazki i tekst.

Aby przeczytać książkę, wystarczyło przesunąć rolki. Wśród wielu niezrealizowanych pomysłów jakie miała Robles było podłączenie do książki oświetlenia albo zastosowanie fluorescencyjnego atramentu dzięki czemu możliwe byłoby jej czytanie w nocy.

Enciclopedia Mecánica
Enciclopedia Mecánica

Prototyp książki wzbudził spore zainteresowanie w Hiszpanii, ale na tym się skończyło. Zabrakło inwestorów gotowych na wsparcie projektu. Głównym problemem książki była jej toporna konstrukcja i wygląd.Przede wszystkim nie eliminowała ona problemu wagi podręczników i nie miała odpowiedniej „pojemności”.

Dopiero w latach 70-tych wraz z popularyzacją urządzeń elektronicznych posiadających wyświetlacze pojawiły się pierwsze w miarę użyteczne prototypy urządzeń pozwalających na czytanie książek w formie elektronicznej. W latach 90-tych rozwój komputerów doprowadził do powstania ebooków i czytników książek jakie znamy dzisiaj.

Enciclopedia Mecánica
Enciclopedia Mecánica

Mimo niepowodzenia z pierwszym projektem, Ángela Ruiz Robles w kolejnych latach stworzyła jeszcze kilka innych prototypów, ale żaden nie zyskał popularności. Zmarła w 1975 roku w wieku 80 lat.

Mimo niepowodzenia w rozwoju wynalazku, Enciclopedia Mecánica stworzona przez Robles uznawana jest za pierwowzór współczesnych ebooków.

Ángela Ruiz Robles i jej Enciclopedia Mecánica
Ángela Ruiz Robles i jej Enciclopedia Mecánica

Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.