W dniach 21-22 września na lotnisku im. Leoša Janáčka w Ostrawie odbyła się kolejna edycja Dni NATO oraz Dni Sił Powietrznych Armii Republiki Czeskiej, podczas których zaprezentowano sprzęt wojskowy, policyjny oraz ratowniczy, dynamiczny pokaz szkolenia jednostek specjalnych, czy Ich wyposażenie.

Dla wszystkich miłośników lotnictwa jak i fotografii lotniczej była to kolejna świetna okazja do zrobienia zdjęć, bowiem impreza ta po części składa się z pokazów lotniczych. Lotny program pokazów nie był może tak rozbudowany jak w latach poprzednich, ale pogoda i atmosfera nie pozwoliły, aby ktokolwiek wrócił z Ostrawy niezadowolony i rozczarowany.

Dni NATO w Ostrawie 2019 (fot. Albert Jabłoński/EPKS Spotters)

Dni NATO w Ostrawie 2019 (fot. Albert Jabłoński/EPKS Spotters)

Nie mogło zabraknąć również naszej ekipy EPKS Spotters – wyprawa do Czech to już tradycja 🙂 Co roku odliczamy dni do wyjazdu a nocleg rezerwujemy dużo wcześniej (niestety im bliżej terminu, tym coraz trudniej o nocleg blisko lotniska). Nam już jakiś czas temu udało się znaleźć taki, do którego wracamy co roku.

Do Ostrawy wybraliśmy się na nieco dłużej, bo już od piątku rana przyglądaliśmy się treningom i przylotom. Przypominając sobie lata poprzednie na bieżąco sprawdzaliśmy prognozę pogody i tym razem nareszcie pogoda dopisała. Co prawda piątkowym treningom i przylotom towarzyszyły deszczowe chmury, ale dodały one uroku naszym zdjęciom i okazały się być zupełnie niegroźne. Jak zwykle do fotografowania szukaliśmy innego miejsca niż oficjalny teren imprezy – niestety na oficjalnym terenie samoloty latają bardzo daleko a to utrudnia zrobienie wyjątkowego zdjęcia.

Dni NATO w Ostrawie 2019 (fot. Albert Jabłoński/EPKS Spotters)

Dni NATO w Ostrawie 2019 (fot. Albert Jabłoński/EPKS Spotters)

Na niebie zaprezentowali się m.in.:

  • Mi-2 & Enstrom 480 Display Czeskich Sił Powietrznych,
  • Pilatus PC-7 Solo Austriackich Sił Powietrznych,
  • JAS-39C Gripen Czeskich Sił Powietrznych solo jak i JAS-39C Gripen + Extra 300 w duecie  z Martinem Sonką,
  • F/A-18 Hornet Szwajcarskich Sił Powietrznych,
  • MiG-21 LanceR Rumuńskich Sił Powietrznych,
  • Midnight Hawks Fińskich Sił Powietrznych,
  • W-3A Sokol Czeskich Sił Powietrznych,
  • Typhoon Display Team Angielskiech Sił Powietrznych,
  • IAR 99 Soim Rumuńskich Sił Powietrznych,
  • IAR 330 Puma Rumuńskich Sił Powietrznych.

Polski akcent w Ostrawie również był widoczny, choć w niewielkim stopniu. Na statyce pojawiła się Bryza oraz zaprezentowano zrzut polskich skoczków z samolotu  C-295 Casa. Brakowało jednak dźwięku naszego dopalacza i dynamicznego pokazu np. F-16 Tiger Demo Team-u, który gościł w Ostrawie rok temu. Mamy jednak nadzieję, że nadrobimy to w przyszłorocznej edycji, bo mamy się czym pochwalić.

Dni NATO w Ostrawie 2019 (fot. Albert Jabłoński/EPKS Spotters)

Dni NATO w Ostrawie 2019 (fot. Albert Jabłoński/EPKS Spotters)

Jak zwykle humor i dobra zabawa towarzyszyły nam przez całe 3 dni, choć w niedzielę dało się już odczuć zmęczenie. Mimo to wróciliśmy do domów z naładowanymi bateryjkami, które muszą wystarczyć nam do kolejnego sezonu – był to już niestety ostatni pokazowy wypad w tym roku.

Podsumowując wyjazd – jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego fotograficznego dorobku, świetnej atmosfery, która towarzyszyła nam każdego dnia i organizacji imprezy, która jaj zwykle była na wysokim poziomie (dużym jej plusem jest również darmowe wejście, co daje możliwość zaoszczędzenia kilku groszy, albo przeznaczenia ich na czeskie piwo lub kofolę, która również cieszy się dużą popularnością wśród naszych znajomych:) ). Ostrawa w dalszym ciągu widnieje na liście imprez na których nasza obecność jest obowiązkowa i każdemu, kto jeszcze nie miał przyjemności wybrać się na Nato Days, zdecydowanie polecamy to miejsce.

Podziel się.

O autorze

Na co dzień związana jestem z pracą administracyjno-biurową, ale po wyjściu z pracy trzymam się z daleka od siedzenia przy biurku. Kocham podróże i każdą wolną chwilę najchętniej spędzałabym w innym miejscu. Moim największym marzeniem jest lot myśliwcem a z tych bardziej realnych, to przeprowadzić się do Włoch. Po ciężkim tygodniu lubię odprężyć się na dobrej komedii w teatrze a tym, co skradło moje serce najbardziej jest lotnictwo, któremu od dłuższego czasu poświęcam najwięcej uwagi.