Zaprojektowany pod koniec lat 50. transporter opancerzony OT M-60 był pierwszym tego typem pojazdem w jugosłowiańskiej armii. Sam pojazd był typowym przedstawicielem tej klasy pojazdów, mającym wady charakterystyczne dla wczesnych transporterów opancerzonych piechoty.

W 1956 roku w Jugosławii rozpoczęto prace nad pierwszym w tym kraju opancerzonym transporterem piechoty. Prototyp zaprezentowano w czerwcu 1958 roku, po czym poddano go próbom, które trwały aż do 1962 roku. Po ich zakończeniu rozpoczęto produkcję seryjną pod oznaczeniem OT M-60. W 1970 roku do produkcji wszedł wariant OT M-60P, w którym wprowadzono serię poprawek usprawniającą eksploatację.

OT M-60 (fot. Wikimedia Commons)
OT M-60 (fot. Wikimedia Commons)

M-60 miał typowy układ konstrukcyjny. Jego kadłub miał 5 m długości i 2,7 m szerokości, a masa pojazdu wynosiła 11 ton. Napęd stanowił sześciocylindrowy silnik Famos FFTR o mocy 150 KM, zapewniający prędkość maksymalną 45 km/h na lądzie i 8 km/h w wodzie, oraz zasięg 250-400 km. Opancerzenie miało grubość od 10 do 25 mm. Standardowe uzbrojenie składało się z jednego karabinu maszynowego kalibru 12,7 mm oraz jednego kalibru 7,92 mm. Załoga liczyła 3 żołnierzy, a przedział transportowy mieścił 10 żołnierzy. Pojazd nie posiadał systemu ochrony przed skutkami użycia broni masowego rażenia.

Transportery M-60 stały się podstawowymi pojazdami tego typu w jugosłowiańskiej armii. Do 1979 roku wyprodukowano 790 pojazdów w wersjach podstawowych oraz specjalistycznych M-60PB (przeciwpancerna, z dwoma działami bezodrzutowymi kalibru 82 mm), M-60PK (wóz dowodzenia) i M-60San (pojazd medyczny, wóz ewakuacyjny). 190 pojazdów w wersji M-60P trafiło na eksport do Iraku, gdzie wzięły udział w wojnie iracko-irańskiej, ponosząc duże straty.

OT M-60 (fot. Wikimedia Commons)
OT M-60 (fot. Wikimedia Commons)

Wraz z wybuchem wojny domowej w Jugosławii, transportery tego typu weszły na wyposażenie poszczególnych armii biorących udział w konflikcie – Serbów, Chorwatów oraz Bośniaków. W tym czasie pojazdy te były już całkowicie przestarzałe, przez co wiele z nich zostało zniszczonych. Po zakończeniu walk w ciągu kilku lat większość pojazdów, które przetrwały, została wycofana z eksploatacji do 2004 roku. Obecnie w służbie pozostały bośniackie M-60.

OT M-60 nie był najbardziej udanym transporterem opancerzonym, ale z drugiej strony był pierwszym tego typu pojazdem stworzonym od podstaw w Jugosławii. Jego następcą w pewnym sensie był bojowy wóz piechoty BVP M-80, produkowany w latach 80.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.