Są takie style wnętrzarskie, które pozostają z nami od pokoleń i nie mają zamiaru przejść do historii. Jednym z nich jest art déco, które już od 100 lat pozwala na stworzenie nowoczesnych i eleganckich przestrzeni.

Skąd wywodzi się ten efektowny nurt wnętrzarski? Jak był wykorzystywany przez lata i czy obecnie wciąż bywa stosowany?

Art déco – szalone lata 20.

Narodziny art déco ściśle wiążą się z latami 20. XX wieku i okresem radosnego świętowania końca I Wojny Światowej. Ludzie byli pełni nadziei, że okropności globalnych konfliktów zbrojnych mają już za sobą. Bawili się w eleganckich wnętrzach i otaczali się pięknymi przedmiotami.

Tak narodził się styl art déco, który nie dotyczył tylko projektowania wnętrz i tworzenia wyposażenia, ale też mody, sztuk pięknych, a nawet w projektowaniu samochodów. Był połyskujący, luksusowy, a przy tym geometryczny i prosty. Stanowił przeciwieństwo przedwojennej secesji, pełnej skomplikowanych ornamentów.

Stanowił szansą na odcięcie się od tego, co było oraz dawał pogodne spojrzenie w przyszłość, która wówczas wydawała się spokojna i radosna.

Art déco

Najważniejsze cechy stylu art déco w aranżacji wnętrz

Art déco to niezwykły styl wnętrzarski, który łączy zamiłowanie do luksusu i blichtru, z wysoką jakością materiałów i geometryzacją przestrzeni. Pozwala to uzyskać spektakularne rezultaty oraz zbudować przestrzeń do życia – funkcjonalną i piękną zarazem.

Geometria w centrum uwagi

By zbudować eleganckie wnętrza art déco Sięga się do najprostszych form. Styl ten uwielbia podstawowe figury i bryły geometryczne. Dotyczy to zarówno kształtu samego pomieszczenia, jak i konstruowania mebli, innych elementów wyposażenia i dekoracji wnętrz.

Art déco to wielkie zamiłowanie do symetrii. Na kominku ustawia się dwa wazony. Po obu stronach lustra zawiesza się na tej samej wysokości kinkiety. Przy stoliku kawowym pojawiają się dwa wygodne fotele. Wszystko to ma służyć uporządkowaniu przestrzeni, dodaniu jej elegancji i szlachetności.

Luksusowe materiały w modnych przestrzeniach

Geometryzacja wnętrz nie oznacza jednak, że są to przestrzenie nudne. Każdy element wykonuje się bowiem z prawdziwą maestrią, dbając o najdrobniejsze nawet detale. Stawia się na wysokiej jakości, ekskluzywne materiały.

Na posadzkach i ścianach układa się efektowne marmury w różnych odcieniach (najczęściej: biel, czerń i zielenie). Meble wykonuje się z egzotycznych gatunków drewna w intensywnych kolorach.

Siedziska krzeseł lub sofy obija się miękką skórą lub mięsistymi tkaninami (aksamit lub welur). We wnętrzu art déco nie może zabraknąć metalu – oznaki nowoczesności w latach 20. ubiegłego stulecia. Zazwyczaj są to elementy konstrukcyjne mebli lub akcesoriów, o chromowanej, mocno wypolerowanej powierzchni. Dzięki skontrastowaniu faktur i wykończenia elementów uzyskuje się szczególnie ciekawe efekty dekoracyjne.

Art déco

Prostota ornamentu i silne kontrasty

Art déco nie stroni oczywiście od dekoracji. Znacznie różni się ona jednak od barokowych lub secesyjnych ornamentów. Jest prosta, powtarzalna i oparta na geometrycznych schematach. Chętnie stosuje się choćby greckie meandry lub plecionki.

Motywy zdobnicze pojawiają się na meblach (intarsje) i przedmiotach dekoracyjnych. W wielu eleganckich wnętrzach prawdziwą ozdobą są czarno-białe marmurowe mozaiki na posadzkach o bardzo eleganckich formach.

Takie ornamenty dopełniają przestrzeń i nadają jej charakteru.

Późniejsze nawiązania – jak art déco wpisuje się w nowoczesność?

Choć od narodzin stylu minęło już ponad 100 lat, wciąż powraca do bieżących trendów i cieszy się olbrzymią sympatią użytkowników prywatnych i architektów wnętrz, pragnących tworzyć przytulne a zarazem bardzo eleganckie przestrzenie.

Chętnie wykorzystuje się zabytkowe meble i dekoracje art déco. Bez trudu można znaleźć rozmaite przedmioty i akcesoria do wnętrz stylizowane na rozwiązania w tym stylu. Warto wymienić stoliki kawowe z marmurowymi blatami, wazony i świeczki o prostych formach, a także tapety ścienne w geometryczne (często czarno-białe) wzory, które oferuje choćby sklep z dekoracjami Dekoori.

Art déco powracało wielokrotnie – w latach 50., 70. Nawet obecnie zalicza się do najpopularniejszych nurtów wnętrzarskich.

Art déco – styl wielu pokoleń?

Dlaczego tak chętnie wracamy do stylu art déco we wnętrzach? To rozwiązania uniwersalne i funkcjonalne, stawiające na ponadczasową prostotę geometrycznych form, przy równoczesnym wykorzystaniu pięknych materiałów oraz ciekawego, przyciągającego wzrok wzornictwa. Nurt ten daje też szansę na zbudowanie eleganckiego wnętrza, ze szczyptą dawnego luksusu.

Mówi się poza tym, że po prostu dobry design i wysoka jakość nigdy nie wychodzą z trendów. Można więc rzec, że art déco raczej na pewno zostanie z nami jeszcze przez długi czas.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.