Sezon grillowy w pełni rozpoczęty. Szczęśliwi posiadacze przydomowego ogródka zaczynają przygotowywać miejsce do spędzania ciepłych wieczorów. Niektórzy jednak dopiero rozpoczynają swoją przygodę z własnym kawałkiem zieleni i stają przed urządzaniem tej przestrzeni. Co jednak w sytuacji kiedy ta przestrzeń jest mała, a chcemy, żeby spełniała wiele funkcji? Nie każdy do dyspozycji ma przecież 1000 m². Radzimy jak sobie z tym poradzić, ponieważ niezależnie od tego jaki ogród jest duży może z pewnością stać się ciekawy.

Wiele domów czy mieszkań ma często dostęp do małego ogródka. Jego aranżacja dla niektórych będzie zdecydowanie sporym wyzwaniem. Przy zakupie jesteśmy zachwyceni, że będziemy właścicielami własnego podwórka, jednak stajemy przed trudnym wyborem jak go właściwie zaaranżować. Przede wszystkim musimy zastanowić się jakie ma spełniać funkcje. Jest to kluczowe abyśmy mogli wyznaczyć wszystkie strefy. Właściwe zaplanowanie przestrzeni zdecydowanie wpłynie na to, że ogród stanie się nie tylko w pełni funkcjonalny, ale też codziennie będzie cieszył nasze oko. Dodatkowo warto pamiętać, że kluczowym elementem jest również to, ile mamy czasu na zajmowanie się ogrodem, bo trzeba pamiętać, że jest to też nie mały obowiązek.

Funkcja kawowa

Jeżeli chcemy, aby nasz ogród pełnił funkcję, gdzie będziemy mogli spokojnie zasiąść przy kawie i poczytać książkę, warto zastanowić się nad wygodną sofą z poduchami i niskim stolikiem. Zdecydowanie ładnie wypełni część tarasową, dzięki czemu nie będziemy mieli efektu zagracenia, a jednocześnie nie będziemy odczuwali pustki. Dodatkowo warto też pamiętać, że zdecydowanie ładniej będzie wyglądać jeżeli dobierzemy meble pod kolor elewacji budynku czy tarasu. Stworzy to spójną całość.

Funkcja kawowa

Funkcja obiadowo-kawowa

Jeżeli natomiast mamy w planach cieszyć się domowymi posiłkami na ogrodzie z pewnością sprawdzi się nieco wyższy stół. W tej sytuacji warto skorzystać z gotowego zestawu łączącego przyjemne z pożytecznym, czyli połączenie wygodnej sofy ze stołem jadalnianym i dodatkowymi krzesłami. Ciekawym rozwiązaniem są też dodatkowe pufy z miejscem na przechowywanie np. kocy. Z pewnością zapraszając wtedy znajomych na grilla, zapewnimy sobie wygodę. Warto sprawdzić ofertę sklepu Edinos.pl aby znaleźć odpowiedni zestaw mebli dla siebie.

Funkcja obiadowo-kawowa
Funkcja obiadowo-kawowa

Funkcja obiadowo-kawowo-relaksacyjna

Zdecydowanie jest to najlepsze połączenie, ponieważ mamy trzy w jednym. Decydując się na to rozwiązanie przygotowujemy nasz taras tak, aby spełniał funkcję użyteczną, a resztę ogrodu możemy zagospodarować relaksacyjnie. Ciekawym rozwiązaniem na pewno będzie postawienie w ogrodzie huśtawki z wygodną kanapą lub wiszącego fotela, który dowolnie możemy przestawiać według naszych potrzeb. Jeżeli ogród mamy usytuowany w taki sposób, że słońce zmienia swoje położenie i nachodzi cień, możemy według swoich potrzeb go przestawiać. W przypadku huśtawki, wato jest pamiętać o zorganizowaniu małego stoliczka, który będzie stał obok. Wspomoże nas, kiedy będziemy chcieli odłożyć kubek z kawą lub książkę.

Jeżeli udało nam się zorganizować już meble na tarasie to warto go również przyozdobić. Świetnie sprawdzą się nasadzenia w dużych kwadratowych donicach oraz lampki i jeżeli mamy możliwość to zasłony. Sprawi to, że ta część ogrodu stanie się przytulna. W następnym kroku warto zastanowić się czego jeszcze potrzebujemy od naszego ogródka. Jeżeli nie lubimy pielęgnować roślin najlepszym sposobem będzie zasianie trawy.

Wiszący fotel

Natomiast jeżeli chcemy, aby nasza przestrzeń żyła roślinnością to warto pamiętać, aby nie skupiać się na zadrzewianiu ogrodu, w szczególności gatunkami wysoko rosnącymi. Spowoduje to w przyszłości całkowite zacienienie ogrodu, a i może przysporzyć problemu z sąsiadami. Dobrze jest zdecydować się na krzewy o zimnej barwie kwiatów – optycznie powiększy nam to przestrzeń.  Jeżeli natomiast zdecydujemy się na kwiaty, warto wybrać je w odcieniach jednej tonacji.  Wszystkie nasze pomysły warto przenieść na papier, rozrysować i przedyskutować z pozostałymi domownikami, tak aby każdy był zadowolony. W końcu to wspólna przestrzeń do spędzania czasu.

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy specjalny kod rabatowy na zakupy w sklepie Edinos.pl o wartości 50 zł: edinos50 . Po wpisaniu kodu na stronie: www.edinos.pl/rabat kwota zakupów zostanie automatycznie pomniejszona o 50 zł . Bon jest ważny dla pierwszych 20 osób, więc warto się pospieszyć!

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.