Któż z nas w dzieciństwie nie bawił się w projektowanie domu. Wymarzone wnętrza i dodatki, duża sypialnia, wygodne łóżko, przestronna kuchnia z jadalnią, w której będziemy przygotowywać posiłki dla całej rodziny. Cóż, zapewne po latach nasze wnętrza odbiegają od tych wymarzonych z dzieciństwa, ale czasem może i dobrze. Jednak jeżeli chcielibyście ponownie wcielić się w budowniczych i projektantów to koniecznie musicie zagrać w grę Domek.

Liczba graczy: 2-4
Wiek:
7+
Czas gry: 30 minut
Wydawca: Rebel
Kategoria: rodzinna, logiczna
Poziom trudności: początkujący

Domek to gra familijna, która skierowana jest nie tylko do dzieci, ale zapewnia świetną zabawę również starszym pokoleniom. Podczas rozgrywki wybierając pomieszczenia i dodatki budujemy swój wymarzony dom. Każde pomieszczenie możemy rozbudowywać co daje nam dodatkowe punkty. Ponadto możemy korzystać z elementów wyposażenia i urozmaicać nasze pokoje. W grze należy skupić się również na budowaniu (albo raczej zbieraniu) dachu oraz możemy korzystać z pomocy budowlańców czy projektantów i architektów.

Domek

Zawartość pudełka i wykonanie

Otwierając pudełko gry Domek naszym oczom ukazują się planszetki gracza oraz plansza główna, a pod nimi domek. Wypraska jest tak skonstruowana, że tworzy kontur domu, a w nim znajdują się przegródki na karty, znacznik pierwszego gracza oraz bloczek do podsumowywania punktów i żetony. Gra jest kolorowa i przepięknie wydana. Na pierwszą uwagę zasługuje znacznik pierwszego gracza, który jest drewnianym domkiem.

Jeżeli chodzi o karty, to pomimo iż na pierwszy rzut oka są dość małe, to finalnie w rozgrywce w zupełności to nie przeszkadza. Obrazki przedstawione na kartach są bardzo malownicze, a w przedstawionych pomieszczeniach możemy dojrzeć sporą szczegółowość, a niektóre z nich prezentują realistyczny codzienny nieład jak np. przepełniony kosz na pranie czy rozsypane zabawki dziecięce. W związku z tym, że większość pomieszczeń możemy rozbudowywać na pochwałę zasługuje fakt, że karty zostały skonstruowane w taki sposób, że są one ze sobą kompatybilne.

Domek

Pomimo, że rysunek przedstawia zupełnie coś innego to mamy wrażenie, że jest to jedna całość. Na plus działa również fakt, że to co przedstawia pudełko dostajemy w środku, czyli wizualizacja domku jest odwzorowana na naszych planszetkach, które wykonane są z grubej tektury i również bardzo kolorowe co sprawia, że zdecydowani są przyjemne dla oka. Instrukcja jest bardzo prosta i zrozumiała. Nie ma w niej niedopowiedzeń, a wszystkie zasady są zrozumiałe.

Rozgrywka

Na początku przyznajemy znacznik pierwszego gra. Według instrukcji jest nim najmłodsza osoba jednak kiedy gracie często w tym samym gronie warto przyjąć zasadę np. papier, kamień, nożyczki. Osoba rozpoczynająca wykłada karty pomieszczeń oraz karty dodatków na planszy głównej i kolejno dobieramy z niej parę kart. Para oznacza, że musimy dobrać pomieszczenie i znajdujący się nad nim dodatek.

Domek

Mamy możliwość dobrania karty, która w parze jest ze znacznikiem pierwszego gracza i w kolejnej turze rozpoczniemy rozgrywkę. Z jednej strony jest to plus, bo mamy pierwszeństwo wyboru, z drugiej strony jednak minus, ponieważ nie zyskujemy żadnego dodatku, którym może być dach, element wyposażenia pokoju lub postać czy narzędzie, które może ułatwić nam projekt domu lub dodać dodatkowe punkty.

Nie da się ukryć, że tylko dekarz może dodać nam kolejny dach co sprawi, że ukończymy go w całości, a majster ma magiczną moc zamiany pomieszczeń miejscami. Warunkiem, który wpływa na kładzenie kart jest fakt, że pomieszczenie możemy stawiać albo na ziemi albo na wybudowanym już pomieszczeniu dlatego sprawia to, że czasem musimy pokombinować jak to ustawić. Wygrywa gracz, który uzbiera najwięcej punktów za swój dom. W przypadku remisu współdzielicie zwycięstwo jednak według instrukcji, jeżeli chcecie koniecznie wyłonić zwycięzcę możecie poszukać w swoich domkach poukrywane bawiące się dzieci. Wtedy gracz z największą rodziną wygrywa.

Domek

Rozgrywka dla dwóch i trzech graczy

Jeżeli chcemy doszukać się minusów to gra skonstruowana jest na czteroosobową rozgrywkę. W instrukcji jest zawarty wyjątek jak grać jeżeli jest nas mniej, ale prawda jest jednak taka, że nie wpływa to znacząco na rozgrywkę oprócz faktu, że ostatni gracz ma możliwość wyboru z większej ilości pomieszczeń i dodatków co sprawia, że jest trochę łatwiej.

Dodatkową różnicą jest to, że gracz ze znacznikiem pierwszego gracza z planszy głównej ma możliwość usunięcia jednej pary karty i do gry wchodzi po prostu ich mniejsza ilość. Jeżeli chcemy sobie utrudnić rozgrywkę i grać w trudniejszy wariant możemy sami zmodyfikować zasady i usuwać np. dwie pary kart. Zdecydowanie jednak rozgrywka w pełnym składzie jak i mniejszym przynosi dużo frajdy i śmiało można grać w dwie jaki i cztery osoby.

Domek

Podsumowanie

Nie można ponownie nie docenić aspektu wizualnego gry. Jest po prostu pięknie wykonana, każda karta jest inna i zawiera dużą szczegółowość. Domek z pewnością ma bardzo dużą regrywalność. Plan, który mieliśmy podczas rozgrywki parę dni temu, w kolejnej rozgrywce może nam się nie powieść, ponieważ przeciwnik może zbudować bardziej okazały salon czy łazienkę z sauną za co zyska dodatkowe punkty. Wpływa na to również losowość wykładanych kart na planszę główną.

Cała rozgrywka jest bardzo przyjemna i raczej nie buduje negatywnych emocji co sprawia, że jest przeznaczona dla dzieci jaki i dla dorosłych. Doszukując się minusów wizualnych można uznać fakt, że karty z dachami odkładamy w naszym domku tak naprawdę na polu, które mieści się na parterze naszej wymarzonej rezydencji. Dach jednak powinien być u góry, a nie na dole, ale przyjmując fakt, że planszetka jest zaprojektowana w kształcie kwadratu da się to wytłumaczyć, że została wykorzystana na to pusta przestrzeń. Jest to zdecydowanie tytuł, po który warto sięgnąć w momencie kiedy chcemy rozegrać szybką, przyjemną rozgrywkę.

Jeżeli czujecie się przekonani do zakupu tej gry to polecam Wam skorzystać z oferty TaniaKsiazka.pl. Znajdziecie tam całą masę gier planszowych zarówno rodzinnych jak i imprezowych albo bardziej wymagających tytułów.

8.3

Nie można ponownie nie docenić aspektu wizualnego gry. Jest po prostu pięknie wykonana, każda karta jest inna i zawiera dużą szczegółowość. Domek z pewnością ma bardzo dużą regrywalność. Plan, który mieliśmy podczas rozgrywki parę dni temu, w kolejnej rozgrywce może nam się nie powieść, ponieważ przeciwnik może zbudować bardziej okazały salon czy łazienkę z sauną za co zyska dodatkowe punkty. Wpływa na to również losowość wykładanych kart na planszę główną.

  • Zabawa 8
  • Regrywalność 8
  • Wykonanie 9
  • Przejżystość zasad 9
  • Instrukcja 9
  • Wygląd 9
  • Interakcja z innymi graczami 6
  • Oceny użytkowników (1 Głosów) 9.4

Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.