Jak długo postoją? Często zadajemy sobie to pytanie. W okresie wiosennym zyskują niezwykłą popularność. Występują w wielu kolorach, dzięki czemu można z pewnością dobrać je do wystroju wnętrza. Jednak przede wszystkim cieszą nie jedno kobiece oko. Mowa oczywiście o tulipanach.

Tulipany, jako, że są kwiatami bardzo delikatnymi, nie cechują się imponującą żywotnością. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się jak o nie zadbać i sprawić, że postoją znacznie dłużej w wazonie. Zanim jednak zdradzimy kilka praktycznych porad warto wiedzieć dlaczego tulipany są kwiatami tak mało trwałymi.

Tulipany (fot. Magda Banach)
Tulipany (fot. Magda Banach)

Przede wszystkim wpływa na to między innymi pora dnia, w której są ścinane. Zdecydowanie kwiaty te lubią być ścinane o poranku lub po zachodzie słońca. Jeżeli hodujemy tulipany we własnym ogrodzie warto o tym pamiętać. Jeżeli jednak kupujemy tulipany w kwiaciarni warto zwrócić uwagę aby pęki nie były rozwinięte oraz żeby liście nie miały oznak więdnięcia.

Regularne podcięcie łodygi

Najważniejszą kwestią jest przycięcie łodygi o około 2-3 cm pod kątem 45° zanim włożymy je do wazonu. Ucięta pod ukosem łodyga sprawi, że kwiat będzie miał większą powierzchnię poboru wody. Należy tą czynność powtarzać przy każdej wymianie wody jednak za każdym kolejnym razem wystarczy przyciąć łodygę około 0,5-1 cm. Dzięki temu zabiegowi na bieżąco będziemy usuwać nadgniłą łodygę. Warto pamiętać, żeby nie obcinać tulipanów nożyczkami, a ostrym nożem.

Tulipany (fot. Magda Banach)
Tulipany (fot. Magda Banach)

Nakłucie szpilką

Dobrą praktyką jest delikatne nakłucie łodygi od spodu szpilką. Pozwoli to tulipanowi w pełni pić wodę nawet jeżeli końcówka delikatnie nam nadgnije.

Woda

Tulipany są kwiatami, które lubią letnią wodę, czyli nie może być ani za ciepła, ani za zimna. Należy ją wymieniać co dwa dni i przy każdej wymianie konieczne jest dokładne umycie wazonu. Niestety, nie wystarczy przepłukanie, ponieważ tylko podczas mycia pozbędziemy się bakterii, które osadzają się na ściankach wazonu. Jeżeli dodajemy do kwiatów odżywkę, wodę możemy zmienić co 3-4 dni. Należy też pamiętać, że wody nie może być za dużo. Tulipany nie lubią zanurzonych liści, ponieważ przyspiesza to ich gnicie. W zupełności wystarczą 2-3 cm wody.

Tulipany (fot. Magda Banach)
Tulipany (fot. Magda Banach)

Nacięcie łodygi

Może się zdarzyć, że w bukiecie opadają same główki, które w niektórych odmianach są bardzo ciężkie. Aby tego uniknąć dobrym sposobem jest nacięcie łodygi ostrym nożykiem tuż pod główką. Nacięcie nie powinno przekroczyć pół centymetra. Trik ten sprawi, że sama główka będzie uniesiona do góry, gdyż spowoduje to wydostanie się powietrza i nawilżenie rośliny.

Cukier

Tak, dobrze czytacie – cukier. Jeżeli chcemy cieszyć się tulipanami jak najdłużej należy do wazonu wsypać łyżeczkę cukru. Jest to jedna z najlepszych domowych odżywek do kwiatów i bardzo wpływa na kondycję tulipanów.

Tulipany (fot. Magda Banach)
Tulipany (fot. Magda Banach)

Rada na koniec. Unikajcie czerwonych tulipanów. Ich trwałość jest najsłabsza. Najlepszą kondycją natomiast cieszą się tulipany o kolorze żółtym. Stosując jednak nasze triki na pewno wszystkie długo będą zdobić dom.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.