Historia czołgów i rozwoju broni pancernej to temat rzeka, na który napisano już tysiące książek, ale i tak go nie wyczerpano. Wśród wielu dostępnych publikacji zawsze było jednak mało zbiorczych pozycji, opowiadających ogólną historię tego 100-letniego wynalazku. W ofercie wydawnictwa RM pojawiła się właśnie książka idealnie wpisująca się w ten temat – „Czołgi, 100 lat historii”, autorstwa Richarda Ogorkiewicza.

Jest to bardzo świeża publikacja, zarówno w Polsce (wydana jako tłumaczenie) jak i na świecie – pierwsze, anglojęzyczne wydanie pojawiło się na rynku w zeszłym roku. Ponad 350-stronicowa książka zawiera historię rozwoju czołgów od początku XX wieku, czyli zanim w ogóle stworzono koncepcję tego typu wozów, aż do współczesności.

Najważniejszą cechą książki jest jej uniwersalność, ponieważ autor nie skupia się na szczegółach technicznych i specyfice konkretnych państw, tylko zamiast tego opisuje ogólną historię rozwoju broni pancernej i nakreśla zarys tej historii dla kilku wybranych państw, w których czołgi odegrały znaczącą rolę w rozwoju broni pancernej.

Dzięki temu możemy poznać historię rozwoju broni pancernej zarówno wielkich mocarstw – Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, ZSRR/Rosji i USA, ale również mniejszych państw, takich jak Szwajcaria, Polska, Szwecja, Włochy, Izrael, Argentyna, Brazylia, Chile, Peru, Australia, RPA, Japonia, Korea Południowa, Chiny, Pakistan i Indie.

Lista opisanych państw jest bardzo ciekawa, ale nie jest na pewno pełna. Brakuje zwłaszcza Czechosłowacji (o której autor wielokrotnie wspomina, jako kraju mającym wpływ na rozwój broni pancernej w Europie) ale również Węgier, Rumunii i np. Hiszpanii (gdzie w trakcie wojny domowej w latach 30. powstało wiele ciekawych konstrukcji czołgów).

W książce nie znajdziemy szczegółowych opisów poszczególnych pojazdów, a jedynie ogólne informacje o najważniejszych wozach, które miały wpływ na rozwój broni pancernej. Opis zastosowania bojowego również ograniczony jest do podstawowych informacji, potrzebnych do zrozumienia historii czołgów jako typu uzbrojenia.

Najistotniejszą częścią książki bez wątpienia jest jednak historia powstania czołgów, która w innych publikacjach często ograniczana była do bezpośredniej historii czołgów podczas I wojny światowej. Ogorkiewicz opisuje natomiast całą drogę do powstania czołgów i napędu gąsienicowego od początku XX wieku.

„Czołgi” to pozycja wręcz obowiązkowa dla wszystkich osób interesujących się bronią pancerną, nawet jeśli siedzą w temacie. Fakt opisania często egzotycznych państw sprawia, że można zupełnie inaczej spojrzeć na rozwój broni pancernej. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę.

Książkę można znaleźć w księgarniach i w sklepie wydawnictwa: „Czołgi, 100 lat historii” Richard Ogorkiewicz

Recenzja powstała pierwotnie w oparciu o pierwsze polskie wydanie książki. Obecnie w księgarniach dostępne jest drugie wydanie, nieznacznie poprawione, jednak merytorycznie jest to ta sama książka. Różni się szczegółami wydania i okładką.

Czołgi. 100 lat historii
Czołgi. 100 lat historii
9.0 Lektura obowiązkowa

"Czołgi" to pozycja wręcz obowiązkowa dla wszystkich osób interesujących się bronią pancerną, nawet jeśli siedzą w temacie. Fakt opisania często egzotycznych państw sprawia, że można zupełnie inaczej spojrzeć na rozwój broni pancernej. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę.

  • 9
  • Ocena użytkowników (4 Głosów) 4.1
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.