W praktycznie każdym dużym mieście w Europie znaleźć można wieże telewizyjno-radiowe, zapewniające mieszkańcom dostęp zarówno do telewizji, radia jak i często innych form łączności. W praskiej dzielnicy Žižkov znajduje się jedna z bardziej oryginalnych tego typu konstrukcji – wieża telewizyjna Žižkov, oddana do użytku w 1992 roku.

Pierwsze plany zbudowania nowej wieży telewizyjnej w Pradze pojawiły się w 1978 roku. Szukając odpowiedniej lokalizacji, wybrano tereny w dzielnicy Žižkov, na których kiedyś znajdował się cmentarz żydowski. Prace projektowe nad wieżą, prowadzone przez architektów Václava Aulický, Jiří Kozáka i Alexa Béma trwały do 1985 roku.

Wieża telewizyjna Žižkov (fot. A.Savin)
Wieża telewizyjna Žižkov (fot. A.Savin)

Zaprojektowali oni wieżę o łącznej wysokości 258 m wraz z antenami (sama konstrukcja ma 216 m wysokości) i ważącą 11 800 ton w stylu high-tech. W przeciwieństwie do innych podobnych konstrukcji projektowanych w Europie w tamtych latach, praska wieża składa się z trzech filarów o wysokości 134 m i średnicy 4,8 m i 6,4 m (główny filar, mieszczący dwie windy). Na wysokości 66 m umieszczono restaurację i kawiarnię mieszczące 180 osób, a na wysokości 93 m punkt widokowy. Dwie windy służące do obsługi odwiedzających poruszają się z prędkością 4 m/s, a ponadto w węższych filarach znajduje się dodatkowa winda towarowa i klatka schodowa. Co ciekawe, restauracja i punkt widokowy umieszczone są w łącznie 6 wystających „kapsułach”.

Budowę wieży zakończono 18 lutego 1992 roku. Od początku budziła ona skrajne emocje wśród mieszkańców z powodu zarówno swojego futurystycznego wyglądu, niepasującego do starej zabudowy miasta, jak i zlokalizowania na terenie dawnego cmentarza (pochówków w tym miejscu zaprzestano w 1890 roku, a w 1960 roku dawny cmentarz przekształcono w park). Według niepotwierdzonych informacji, pozostałości cmentarza zostały zniszczone w trakcie budowy wieży, chociaż według oficjalnych komunikatów, szczątki zostały przeniesione. Mimo kontrowersji wieża jest cały czas popularną atrakcją, przyciągającą wielu turystów. Z jej punktów widokowych można obserwować całe miasto, a przy dobrych warunkach pogodowych widoczność wynosi aż 100 km.

Wieża telewizyjna Žižkov (fot. Thomas Ledl)
Wieża telewizyjna Žižkov (fot. Thomas Ledl)

W 2000 roku na wieży zainstalowano rzeźby autorstwa Davida Černý, przedstawiające raczkujące dzieci (Miminka). Tymczasowa instalacja spodobała się (nie wszystkim) na tyle, że pozostawiono ją na stałe. W 2013 roku na wieży uruchomiono również… mini hotel, z jednym pokojem.

Wieża jest obecnie wykorzystywana do emisji sygnału telewizyjnego i radiowego, oraz do celów naukowych. Na jej szczycie zainstalowane są instrumenty pomiarowe, wykorzystywane zarówno do celów meteorologicznych jak i badania powietrza.

Wieża telewizyjna Žižkov (fot. Norbert Požár)
Wieża telewizyjna Žižkov (fot. Norbert Požár)
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.