Górskie wycieczki to świetna zabawa, której oddać może się praktycznie każdy. Jest to atrakcja, która pozostawi wiele wspomnień, mogąc jednocześnie stać się ważną częścią życia. Niezależnie, czy wybieramy się po raz pierwszy, czy już sto pierwszy, warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria, które będą niezbędne dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa, jak i samej przyjemności z wyprawy. Na co warto postawić?

Kontakt ze światem i nawigacja – co się przyda?

Wiadomo, że wiele osób wyprawia się w góry właśnie po to, aby odciąć się od mediów. Elektronika nie musi jednak być tylko i wyłącznie rozpraszaczem, jak to w dzisiejszych czasach często się zdarza. Dlaczego warto ją ze sobą mieć?

Telefon to podstawa, dzięki której skontaktujemy się z ratownikami, jeśli znajdziemy się w sytuacji zagrożenia. Jednak nie tylko takie ekstrema decydują o korzyściach smartfonów. Przede wszystkim jest to sposób na określenie położenia – mapy internetowe są niezwykle dokładne, mając w sobie tysiące szlaków górskich, przez co nawigacja jest szybka i sprawna. Warto przed wyprawą zapoznać się z listą ciekawych aplikacji, o które nie trudno zarówno na systemach Android, jak i iOS.

Nie można też zapomnieć o odpowiednio dużym powerbanku, który wystarczy na podróże po górach. Im dłuższa wyprawa, tym większa pojemność – dziś wiele urządzeń pomoże na przestrzeni wielu dni. Wszystko to można opatrzyć dobrym smartwatchem, który będzie kontrolował puls i podawał najważniejsze informacje, bez potrzeby zasięgania do kieszeni lub plecaka.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Nie można się dobrze bawić, jeśli nasze bezpieczeństwo nie jest zapewnione. Na wyprawie nie należy wzywać GOPR lub TOPR tylko przez to, że się trochę zadrapaliśmy. Nie można jednak lekceważyć najmniejszych ran, gdyż zakażenie może zmienić je w dużo poważniejszy problem. Dlatego należy wyposażyć się w apteczkę – wszystkie akcesoria turystyczne na Prosportowy są dobrą opcją, jednak apteczka to konieczność. Co powinno się w niej znaleźć?

  • Bandaż zwykły i elastyczny – pierwszy z nich nada się do opatrzenia ran, a wersja elastyczna usztywni kończynę, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Plastry i kompresy – tutaj w zależności od wielkości i powagi rany – im większa, tym lepiej zastosować kompres.
  • Lekarstwa – mowa o wszystkim tym, co może się przydarzyć na trasie, a jednocześnie o lekach, które stosujemy na co dzień. Pod żadnym pozorem nie można się nimi dzielić z innymi, jeśli nie znamy ich historii chorobowej, gdyż mogą one im zaszkodzić.

Turystyka górska - przydatne akcesoria

 

Oprócz apteczki warto też zaopatrzyć się w czołówkę, która nie przyda się tylko i wyłącznie nocą – często zdarza się, że łatwo znaleźć się w miejscu, w którym promieni słonecznych jest po prostu mało. To czas, w którym czołówka będzie narzędziem, które uratuje nas przed wieloma niebezpieczeństwami.

O co jeszcze warto zadbać?

Jedną z ciekawszych opcji, o której można pomyśleć, szczególnie przy krótkich wyprawach bez nocowania, to termos. Jest to wyjątkowo dobre rozwiązanie na zimowe wyprawy, gdy chłód przeszywa całe ciało – wtedy ciepła herbata będzie wybawieniem, za które ciało podziękuje. Kiedy nadchodzi upalne lato, trzeba pomyśleć o dobrych okularach przeciwsłonecznych i kremach z filtrem UV. Akcesoria trzeba zawsze dostosowywać do naszych własnych potrzeb, jak i warunków, z którymi się musimy zmierzyć. Warto jednak zaopatrzyć się w podstawy, które omówiliśmy.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.