Żeglarstwo to jeden ze sportów, w których liczy się dobra organizacja. Przygotowanie kompletnego wyposażenia to jeden z warunków udanego wyjazdu na żagle. Jeśli planujesz taki wypad, musisz zastanowić się, czego brakuje w Twoim ekwipunku, aby zapewnił on komfort i bezpieczeństwo. Brakuje Ci dobrego noża żeglarskiego? Podpowiadamy, jak go wybrać!

Zastosowanie i charakterystyka noża żeglarskiego

Aby dobrze przygotować się do zakupu, należy zadać sobie pytanie, do czego nóż będzie najczęściej używany. Podczas żeglugi uczestnicy mogą natrafić na sytuację, gdy konieczne będzie przecięcie lin lub żagli. Jest to sytuacja dość rzadka, jednak nie można jej całkowicie wykluczyć. Dlatego lepiej jest być na nią odpowiednio przygotowanym. Konstrukcja noża żeglarskiego umożliwia też wykonanie splotów żeglarskich, co przydaje się zdecydowanie częściej.

Noże żeglarskie – wybór ostrza

Ostrze noża powinno mieć możliwość ostrzenia. Najczęściej spotykane są modele o ostrzu stalowym. Stosuje się stal nierdzewną, która jest odporna na działanie wody słodkiej i słonej. Nie niszczy się pod wpływem bryzy, deszczu ani nawet po całkowitym zanurzeniu w wodzie. Takie noże nie korodują i są lepiej zabezpieczone przed uszkodzeniami. Wybierz nóż z dodatkowym wzmocnieniem. Posłuży Ci dłużej i nie będzie podatny na wygięcie. Długość ostrza powinna wynosić około 10-12 cm. Kształt typu płaski klin zapewnia najlepsze właściwości tnące i łatwe ostrzenie.

Nóż żeglarski

Charakterystyka rękojeści noża

Czym jeszcze powinien cechować się dobry nóż na żagle? Powinien być zabezpieczony przed zgubieniem i zatonięciem. W tym celu stosuje się np. specjalną rękojeść z korkiem, dzięki któremu nóż unosi się na powierzchni tafli wody. Wybieraj noże z uchwytem wykonanym z solidnych i trwałych materiałów. Najczęściej jest to tworzywo sztuczne. Nie ulega ono zniszczeniu pod wpływem wilgoci, dlatego można je użytkować przez wiele sezonów.

Model składany czy nieskładany?

Łatwość użytkowania i trzymania noża jedną ręką to ogromna zaleta takiego sprzętu. Rękojeść musi dobrze leżeć w dłoni i nie ślizgać się w kontakcie z wodą lub spoconą skórą. Mimo tego, że tradycyjnie żeglarze używali noży nieskładanych, obecnie często spotyka się modele składane. Zapobiegają one skaleczeniu lub uszkodzeniu materiału wtedy, gdy nie są użytkowane, a także zajmują mniej miejsca. Składany nóż żeglarski można nosić w kieszeni kurtki lub spodni. Można go przytroczyć do ubrania lub torby, przez co jest bardzo praktyczny i trudno go zgubić.

Modele otwierane na sprężynie prościej jest obsłużyć jedną ręką, jednak często psują się podczas użytkowania. Dlatego najlepiej sprawdzają się noże o innym mechanizmie otwierania, wykorzystujące nowoczesne systemy blokujące. W takich nożach ostrze opada grawitacyjnie. Są one niezawodne i wytrzymałe.

Nóż żeglarski

Inne ważne cechy noża dla żeglarza

Przy zakupie noża żeglarskiego dobrze jest zwrócić uwagę na obecność pokrowca. Jeśli dodatkowo ma on klamrę lub sznurek zapobiegający zgubieniu noża, model sprawdzi się podczas wypraw na żagle. Przydaje się też wielofunkcyjność noża. Często w konstrukcji noża jest tzw. szeklownik służący do przykręcania i odkręcania śrub. Równie przydatny jest marszpikiel, który nadaje się do rozwiązywania węzłów żeglarskich. Kolejnym przydatnym gadżetem na wyposażeniu takiego zestawu jest otwieracz do konserw. Znacznie poprawia komfort, umożliwiając szybkie i bezpieczne otwarcie puszki z posiłkiem.

Poręczny, ostry i niezawodny nóż żeglarski to jedna z rzeczy, które warto mieć ze sobą, gdy wybierasz się na łódki. Zapamiętaj nasze podpowiedzi dotyczące parametrów noża, na jakie trzeba zwrócić uwagę. Ostrze przydaje się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu, a także w wykonywaniu codziennych obowiązków na łódce. Wybierając dobry nóż, zapewnisz sobie bezpieczeństwo i wygodę podczas urlopu spędzonego pod żaglami.

Zobacz również: www.maristo.pl/blog/jaki-noz-zeglarski-wybrac

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.