O turystyce biznesowej możemy mówić w sytuacji, kiedy cel podróży związany jest z wykonywanym zawodem, ale sam wyjazd nie ogranicza się wyłącznie do wypełniania swoich obowiązków poza siedzibą firmy. Nierzadko jest to okazja do poznawania nowych ludzi i miejsc, a także – znalezienia inspiracji.

Definicja turystyki biznesowej

Według Światowej Organizacji Turystyki, osoby podróżujące w celach służbowych mogą zostać uznane za turystów, o ile spełnione zostaną pewne warunki. Należą do nich łączenie interesów z rozrywką, korzystanie z infrastruktury turystycznej, a także zaspokajanie celów poznawczych w czasie wolnym od obowiązków służbowych.

Można więc powiedzieć, że turystyka biznesowa nie tylko umożliwia pozyskanie nowych klientów czy też korzystne zaprezentowanie swojej firmy, ale również stanowi doskonałą okazję do zwiedzania zabytków, poznawania nowych miast i do rekreacji. Chociaż często ten termin traktowany jest jak synonim podróży biznesowej, pomiędzy tymi pojęciami nie można postawić znaku równości.

Przede wszystkim turystyka biznesowa dopuszcza większą dowolność, jeśli chodzi o miejsce spotkań – można je zorganizować w dowolnym miejscu, a nierzadko udział w takich wyjazdach przybiera formę podróży grupowej, np. na targi, imprezy integracyjne lub motywacyjne. Podróże służbowe zaś są zazwyczaj odbywane indywidualnie.

Charakterystyka turystyki biznesowej

W przypadku osób podróżujących w celach służbowych, niewielkie znaczenie mają ich dochody – czynnik kosztów jest więc tutaj zdecydowanie mniej istotny, niż w przypadku turystyki krajoznawczej czy rekreacyjnej. Turyści tego typu bardzo często korzystają z hoteli o podwyższonym standardzie, gdzie mają doskonałe warunki zarówno do wykonywania swoich obowiązków zawodowych, jak i do spędzania czasu wolnego. W przeciwieństwie do rekreacyjnych form turystyki, wyjazdy w celach zawodowych odbywają się przez cały rok – nie ma tutaj sezonowości.

W Polsce największym zainteresowaniem, jeśli chodzi o turystykę biznesową, z całą pewnością cieszy się Warszawa (fot. pixabay.com)
W Polsce największym zainteresowaniem, jeśli chodzi o turystykę biznesową, z całą pewnością cieszy się Warszawa (fot. pixabay.com)

Nie tylko praca

Program spotkań biznesowych zakłada dla ich uczestników różnego rodzaju atrakcje, takie jak wycieczki krajoznawcze, imprezy kulturalne i spotkania towarzyskie. Chociaż tego typu rozrywki nie są celem samym w sobie, a jedynie dodatkiem do podróży biznesowej, nierzadko przesądzają o wyborze miejsca docelowego.

W Polsce największym zainteresowaniem, jeśli chodzi o turystykę biznesową, z całą pewnością cieszy się Warszawa. Największą grupę spośród spotkań biznesowych stanowią konferencje i kongresy, ale popularne są też wydarzenia korporacyjne, motywacyjne i targi. Według ekspertów, ten segment będzie się rozwijał jednocześnie z rozbudową infrastruktury.

W stolicy powstaje coraz więcej obiektów konferencyjnych, a wiele hoteli oferuje duże sale konferencyjne. Na rynku warszawskim działają też firmy wyspecjalizowane w obsłudze spotkań biznesowych, a właściciele mieszkań o podwyższonym standardzie nierzadko decydują się na wynajmowanie tego typu lokali właśnie biznesmenom.

Szukasz luksusowego apartamentu pod wynajem w centrum Warszawy? Sprawdź ofertę Cosmopolitan Twarda 4.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.