W Andaluzji na południu Hiszpanii znajduje się jedno z najbardziej nietypowych miast należących do grupy tzw. pueblos blancos (Biała Miasta Andaluzji) – Setenil de las Bodegas. W niewielkim miasteczku zamieszkanym przez około 2800 osób (dane z 2016 roku) część domów została zbudowana w szczelinie skalnej, dosłownie stając się częścią wzgórza górującego nad miasteczkiem.

Historia miasteczka sięga XII wieku, kiedy to na górującym w tym miejscu nad rzeką Guadalporcún wzgórzu Maurowie zbudowali twierdzę. W ciągu kolejnych wieków w dolinie rzeki zbudowano niewielkie miasteczko, którego z racji braku miejsca dosłownie wciśnięto między brzeg rzeki a wzgórze. Aby maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce, część domów zbudowano w skalnej szczelinie, którą dodatkowo pogłębiono. Ukryte pod górą domy dosłownie wrosły w nią.

Setenil de las Bodegas (fot. Andrei Dimofte)

Setenil de las Bodegas (fot. Andrei Dimofte)

Chociaż wraz z upływem lat samo miasteczko wielokrotnie się zmieniało, ukryte w skale domy stały się jego symbolem. W połączeniu z ciasnymi uliczkami, małe, białe domki tworzą wspaniały klimat. Setenil de las Bodegas dzięki swojej zabudowie stało się również częścią szlaku turystycznego przechodzącego przez tzw. pueblos blancos (Biała Miasta Andaluzji). Jak sama nazwa wskazuje, miasteczka wyróżnia biały kolor zabudowań.

Początkowo głównym źródłem utrzymania mieszkańców miasteczka było rolnictwo. Obecnie w znacznej mierze utrzymują się oni również z turystyki, ponieważ do miasteczka przybywają tłumy turystów, którzy chcą zobaczyć charakterystyczną zabudowę miasteczka, oraz liczne zabytki, wśród których na szczególną uwagę zasługują Zamek Setenil, liczne kapliczki i kościoły oraz przede wszystkim wąskie uliczki miasteczka. Setenil de las Bodegas znajduje się około 100 km od Kadyksu, 90 km od Sewilli oraz 80 km od Gibraltaru.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.