Podróżując po Włoszech często przypadkiem można trafić na piękne i malownicze okolice. Przykładem może być niewielkie miasteczko Portovenere, znajdujące się niedaleko portu La Spezia w północno-zachodnich Włoszech. Jednym z najciekawszych punktów w tym miejscu jest niewielki kościół Chiesa di San Pietro znajdujący się na samym końcu skalistego cypla.

Obecnie istniejący kościółek poświęcono w 1198 roku, ale pierwszą świątynię zbudowano już w V wieku. W XIII wieku dobudowano kolejną część, która przetrwała do dnia dzisiejszego – jest fragment w biało-czarne pasy. Jest to jedno z najważniejszych miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w Portovenere. Chiesa di San Pietro (pol. Kościół Św. Piotra) znajduje się na samym końcu niewielkiego, skalistego cypla, znajdującego się kilkaset metrów od samego miasteczka.

Rozciąga się z niego niesamowity widok na morze oraz zatokę La Spezia, a także na wyspy Palmaria, Tino i Tinetto. Przez wykute w skale prześwity widać również niewielką, skalistą zatoczkę, w której znajduje się Grotta di Lord Byron (pol. Jaskinia Byrona).

Nad cyplem góruje Castello Doria (lub też Castello di Porto Venere), dawna twierdza, której budowę rozpoczęto w 1161 roku. Z twierdzy znakomicie widać cypel wraz z kościółkiem, ale wejście na szczyt wymaga sporo wysiłku.

La Spezia (fot. Michał Banach)

La Spezia (fot. Michał Banach)

Samo Portovenere to niewielka wioska rybacka, w której mieszczka około 4000 osób. Mimo malowniczego położenia, miasteczko to nie jest tak oblegane przez turystów, ponieważ aby do niego dojechać, trzeba pokonać dosyć krętą drogę z La Spezi. Wielu turystów kończy podróż we wcześniejszych miejscowościach.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.