Amerykański płetwonurek-poszukiwacz Tom Crossman po latach poszukiwań odnalazł lokomotywę pociągu CPR 694, która 9 czerwca 1910 roku wpadła do jeziora Lake Superior w Kanadzie. Co ciekawe, pociąg zachował się w świetnym stanie.

Pociąg CPR (Canadian Pacific Railway) 694 wypadł z torów niedaleko Mink Harbor w Kanadzie i wpadł do jeziora Lake Superior 9 czerwca 1910 roku. Lokomotywa i wagony opadły na głębokość 71 metrów, przez co nikt wcześniej nie próbował ich odnaleźć. Dopiero w 2014 roku Terry Irvine odnalazł kilka wagonów pociągu, a w 2016 roku Tom Crossman odnalazł lokomotywę.

Przyczyną wypadku było osunięcie kamieni z pobliskiego wzgórza, które zablokowało tory. Rozpędzona lokomotywa nie mogła się zatrzymać i z impetem uderzyła w osuwisko. Niestety wszyscy maszyniści zginęli.

Odnaleziona lokomotywa typu D10 zachowała się w znakomitym stanie, chociaż przeleżała na dnie jeziora ponad 100 lat.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.