Mówi się, że słowo „zegarek” pochodzi od staroangielskiego słowa „woecce”, które oznaczało dawniej stróża. Krążą również pogłoski, że termin ten bierze swoje początki od żeglarzy, którzy używali zegarków do śledzenia czasu wypływów na morze. Bez względu na to, jak było naprawdę – dziś zegarki nie tylko wyznaczają czas, ale są także luksusowym dodatkiem. Wśród tych najbardziej pożądanych znajdują się oczywiście szwajcarskie. Dlaczego tak jest oraz jakie marki zegarków szwajcarskich możemy wyróżnić?

Skąd wzięła się popularność szwajcarskich marek zegarkowych?

Początek szwajcarskiego zegarmistrzostwa bierze swoje źródło w reformach religijnych Jana Kalwina, który zakazał wyznawcom noszenia wszelkiej biżuterii z wyjątkiem zegarków w XVI wieku. Producenci biżuterii stojąc w obliczu bankructwa, zwrócili swoją uwagę ku zegarmistrzostwu. Zaledwie w ciągu kilku lat Genewa stała się ośrodkiem rozwijającego się przemysłu i po dziś dzień jest postrzegana jako siedziba tego rzemiosła. Zegarki, ponieważ były tworzone przez twórców biżuterii, często zaskakiwały swoją ozdobnością. Co ważne, we wczesnych latach cała produkcja była wykonywana ręcznie, dzięki czemu czasomierze nabrały luksusowego charakteru. Do dziś manufaktury szwajcarskich marek są znane na całym świecie z doskonałego połączenia funkcjonalności i kunsztu. Pochodzące z tego kraju modele uważa się natomiast za najbardziej wyrafinowane. Wśród całej rzeszy brandów, możemy jednak znaleźć szczególnie popularne. Takie, których wyroby idealnie ucieleśniają filozofię szwajcarskiego rzemiosła.

Marka Tissot, czyli klasyka i nowoczesność

Tissot to innowacyjna marka zegarków, która powstała w połowie XIX wieku. Dziś jest obecna w 160 krajach i nie ma sobie równych w żadnej innej szwajcarskiej firmie produkującej czasomierze. Modele tego brandu są wierne dewizie „Innovators by Tradition” i nieustannie okazują swoje zaangażowanie w postęp technologiczny. W ich portfolio znajdziemy specyficzne dla różnych sportów czasomierze wyposażone takie specjalistyczne dodatki, jak stopery do wyścigów, regat, nurkowania i wskaźnik pływów do żeglowania lub surfowania. Dziś kolekcja Tissot jest podzielona na siedem serii produktów. I tak kolekcja Classic obejmuje głównie klasyczne projekty. Miłośnicy wzornictwa z poprzedniego wieku z pewnością znajdą coś dla siebie w serii Heritage. Prawdziwie wyrafinowaną stylistykę szwajcarskich zegarków prezentuje linia T Gold ze złotymi modelami — niektóre z nich zrobione są 18-karatowego złota.

Tissot

Tissot

Sportowa elegancja zegarków Certina

Certina to kolejna szwajcarska marka z długoletnimi tradycjami. Biorąca swoje początki z końca XIX wieku firma, w kolejnych latach niejednokrotnie zaskakiwała zegarmistrzowski świat swoimi innowacjami. Brand odpowiedzialny jest m.in. za stworzenie pierwszego zegara pokazującego biorytm człowieka. Najbardziej znaną autorską technologią pozostaje, jednak Double Security – specjalna konstrukcja obudowy, zapewniająca ochronę mechanizmu w ekstremalnych warunkach. Modele utrzymano głównie w stylistyce sportowej elegancji. Mają one wszystkie cechy prawdziwego zawodnika: wytrzymałość, siła, precyzja, wydajność i niezawodność. Wyjątkowo stylizowane zegarki Certina stanowią połączenie wysokiej jakości szwajcarskiej inżynierii, która poradzi sobie również poza treningiem. Każda kolekcja wyraża filozofię marki dotyczącą doskonałości, wykorzystującą tradycyjne, sprawdzone techniki zegarmistrzowskie oraz innowacyjne nowe technologie w pełnym słowa tego rozumieniu.

Certina

Certina

Luksus i technologia modeli Epos

Szwajcarska marka zegarków Epos istnieje od 1925 roku i ma piękną kolekcję zegarków męskich i damskich, a nawet nowoczesnych zegarków kieszonkowych. Projekty są tradycyjne, solidne zaprojektowane z nowoczesną technologią. Zegarki Epos wyposażone są w szwajcarskie automatyczne mechanizmy ETA oraz Sellita, które są znane ze swojej i niezawodności. W wielu modelach wykończone są niebieskimi śrubami, co wyraźnie pokazuje dbałość marki o szczegóły. Każdy zegarek Epos jest wykonany ręcznie przy użyciu wysokiej jakości materiałów, takich jak szkło szafirowe. W zależności od kolekcji znajdziemy tu modele tradycyjne, a także nieco bardziej nowoczesne. Uwagę zwracają także egzemplarze retro w czarującym stylu Bauhaus.

Epos

Epos

Zegarki Aerowatch w stylu pilot

Aerowatch to marka założona pierwotnie w La Chaux-de-Fonds w 1910 roku. Jej wzornictwo nawiązuje do aviatorów z ubiegłego wieku, łącząc jednocześnie styl retro z bardziej nowoczesnym odczytaniem. Koperty wraz z tarczami przypominają wyglądem zegarki kieszonkowe z ubiegłego wieku – tutaj też oznaczenia godzinowe przyjmują formę cyfr rzymskich, a powierzchnia cyferblatu pozostaje bogato zdobiona fakturowaniami lub giloszowaniami. W sposób szczególny wyróżniają się w kolekcji zegarki typu skeleton, których majstersztyk wykonania może wprowadzić w prawdziwy zachwyt. Niektóre z nich przypominać swoją konstrukcją pajęczynę, w której samym centrum umieszczono wskazówki.

Aerowatch

Aerowatch

Prestiż modeli Roamer na co dzień

Roamer został założony przez Fritza Meyera w 1888 roku w celu stworzenia wychwytów cylindrycznych dla przemysłu zegarmistrzowskiego. Marka zyskała światową renomę dzięki wyjątkowej jakości, trwałości i niezawodności — reputacja ta jest nadal nienaruszona. Brand wciąż utrzymuje silne powiązanie ze swoją historią i tradycją. Ten silny związek jest widoczny w całej gamie modeli. Wielokrotnie mamy tu do czynienia z czasomierzami o stonowanej kolorystyce, którą skontrastowana została złotymi dodatkami w postaci obwoluty koperty lub bransolety. Panowie znajdą tu eleganckie zegarki na co dzień, z kolei dla pań przygotowano bardzo wyrafinowane modele z gładkiej ceramiki. Jeżeli wiec szukasz zegarków uniwersalnych, które możesz założyć do pracy lub specjalne okazje – Roamer będzie dobrym wyborem.

Roamer

Roamer

Zegarki Victorinox do zadań specjalnych

Od ponad 130 lat Victorinox kieruje się ideałami tradycji, jakości i innowacyjności. Od zaopatrzenia armii szwajcarskiej w kultowe obecnie noże żołnierskie, po wykorzystanie własnego doświadczenia i reputacji w zakresie precyzji, marka szczyci się wysokiej jakościami produktom. Niezależnie od tego, czy chodzi o odkrywanie szlaków, bieganie, czy po prostu trekking w miejskiej dżungli, zegarki Victorinox zostały zaprojektowane z myślą o nowoczesnym stylu życia. Wiele z nich wykonane są ze stali nierdzewnej lub z czarnego PVD. Zaopatrzone zostały one ramkę ze skalą tachymetru, odporny na zarysowania kryształ oraz wskazówki i indeksy SuperLuminova.

Victorinox

Victorinox

Sprawdzone zegarmistrzostwo Davosa

Davosa tworzy wspaniałe zegarki od ponad 200 lat. Koncentrują się na luksusowych zegarkach z dbałością o szczegóły i inspirującym rzemiosłem. Często zawierają wysokiej jakości komponenty, takie jak szwajcarskie automatyczne mechanizmy, szafirowe szkło i wysokie wskaźniki wodoodporności. Producenci wciąż rozwijają stosowane w modelach technologie, dlatego każda kolekcja jest pod ciągłą kontrolą, aby stale ulepszać i udoskonalać. Davosa oferuje oszałamiający poziom wyboru, czy to zegarków sportowych, czy modowych. Wiele z proponowanych przez brand kolekcji świetnie sprawdzi się w miejskich warunkach, łącząc w sobie dobry wygląd z wygodą. Umieszczone na kopertach męskich modeli bezele i wodoszczelność na poziomie 10 ATM pozwala na pływanie z czasomierzem na nadgarstku. Spotkamy tu również czasomierze inspirowane lotnictwem, których retro tarcze przypominają kokpity samolotów z ubiegłego wieku.

Davosa

Davosa

Podziel się.