Wśród wielu nietypowych pojazdów opancerzonych zaprojektowanych w Niemczech podczas II wojny światowej, znajdujący się obecnie w muzeum w Kubince w Rosji Kugelpanzer jest zapewne najbardziej oryginalny. Dokładna historia oraz przeznaczenie pojazdu nie są jednak znane.
W Muzeum Czołgów w Kubince w Rosji, na jednej z wystaw stoi dziwny, kulisty pojazd pomalowany w szare barwy, typowe dla niemieckich wozów z czasów II wojny światowej. Pojazd nosi numer katalogowy 37. a jego dokładna historia oraz przeznaczenie pozostają tajemnicą. Nazwany Kugelpanzer pojazd powstał albo w latach 30. albo podczas II wojny światowej w Niemczech. Według nielicznych dostępnych informacji, trafił on później do Japonii, a w 1945 roku został przejęty przez radziecką armię w Mandżurii.
Pojazd ma 1,7 m długości i 1,5 m szerokości oraz masę 1,8 tony. Napęd stanowi jednocylindrowy silnik o mocy 25 KM, zapewniający zapewne prędkość 8 km/h. Kugelpanzer porusza się za pomocą dwóch kół umieszczonych po bokach, a dodatkowo z tyły znajduje się jedno kółko poziomujące (tym samym pojazd ten nie miał żyroskopowego systemu stabilizującego, takiego jak np. w monowheel). Korpus pojazdu ma grubość 5mm. Załoga składała się z jednej osoby, zajmującej stanowisko w środku pojazdu i korzystającej z niewielkiego siodełka. Wewnątrz znajdowało się radio.
Nie wiadomo czy Kugelpanzer był uzbrojony. Otwór z przodu pod wizjerem kierowcy mógł służyć do umieszczenia w tym miejscu karabinu maszynowego, jednak nie ma żadnych informacji o tym czy tak było faktycznie. Sama historia pojazdu jak i jego przeznaczenie nie są znane. Nie wiadomo czy był to pojazd bojowy, wsparcia, czy też rozpoznawczy.
Niektórzy uważają, że przeznaczeniem pojazdu było prowadzenie działań rozpoznawczych, jednak bardziej prawdopodobne jest, że pojazd wykorzystywany był po prostu w celach badawczych i eksperymentalnych. Nie zachowały się jednak żadne informacje o pojeździe, ani jego historii, ani eksploatacji. Kugelpanzer to jeden z bardziej tajemniczych projektów jakie powstały w Niemczech podczas II wojny światowej.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.