Mimo upływu lat wielu frankowiczów w dalszym ciągu boryka się z wysokimi ratami w związku z niekorzystnym kursem franka. Rządowe programy pomocowe dla frankowiczów okazały się znikomymi i pozornymi ruchami. Faktycznie skutecznym sposobem na odfrankowienie stało się unieważnienie kredytu w sadzie. Wniesienie pozwu skierowanego przeciwko bankowi wymaga jednak zidentyfikowania w umowie kredytowej klauzuli niedozwolonej. W praktyce oznacza to, że nie każdy kredyt można unieważnić, warunkiem koniecznym jest udowodnienie jego abuzywności.

Sytuacja frankowiczów

Z jednej strony frankowicze zyskali szereg argumentów, dzięki którym wygrywają masowo sprawy frankowe w sądach unieważniając kredyt. Z drugiej strony wraz z tym trendem pojawiają się kolejne problemy frankowiczów. Przewalutowanie zobowiązania, jak również ugoda z bankiem straciły zupełnie na atutach, a stały się ostatecznością. Pozytywną informacją dla frankowiczów bez wątpienia jest przyspieszenie postępowania w sprawach frankowych, jak również większy wybór i ranking kancelarii frankowych i co za tym idzie malejące koszty obsługi prawnej, wynikające z rosnącej konkurencji.

Odfrankowienie przez przewalutowanie

Jedną z możliwości na pozbycie się problemu kredytu frankowego jest jego przewalutowanie na kredyt złotówkowy. Nigdy nie było to rozwiązanie korzystne, a obecnie jest wyjątkowo mało atrakcyjną opcją. Dlaczego? Otóż zobowiązanie wobec banku przeliczane jest po aktualnym kursie CHF, co czyni zobowiązanie co najmniej dwukrotnie większym niż pierwotnie, gdy kredyt był zawierany. Ponadto ryzyko wzrostu oprocentowania w związku z podnoszeniem stóp procentowych jest równie wysokie co ryzyko kursowe związane z wahaniami notowań CHF.

Kredyty frankowe wciąż stanowią problem

Odfrankowienie poprzez unieważnienie umowy kredytowej

Obecnie najpopularniejszym sposobem na odfrankowienie stało się powództwo o unieważnienie umowy kredytowej z uwagi na klauzule abuzywne. Postępowanie sądowe wymaga zaangażowania profesjonalnej kancelarii prawnej, najlepiej takiej, która posiada i wiedzę i praktykę w sprawach frankowych. Na rynku nie jedna kancelaria frankowa specjalizuje się w szybkim i skutecznym dochodzeniu praw frankowiczów. Oczywiście profesjonalne zastępstwo procesowe, kompleksowa obsługa swoje kosztują i nie ma się co łudzić, jeśli ktoś nam oferuje pomoc prawna za złotówkę, że ta osoba będzie naszym skutecznym reprezentantem w sądzie.

Rozliczenie z bankiem unieważnionego kredytu

O ile samo unieważnienie kredytu po wyroku TSUE stało się łatwiejsze i szybsze, to jednak nie jest to koniec problemów frankowiczów. Jak się szybko okazało banki zaczęły stosować równie niedozwolone rozliczenia unieważnionego kredytu. Aby jednak udowodnić bezprawność działania banku niezbędne jest wystąpienie do sądu, co oznacza kolejne koszty i czas. Niestety banki w ramach rozliczenia kredytu dowolnie, jednostronnie potrącają sobie odszkodowanie za korzystanie z pożyczonego kapitału. Kwestia ta jest dość wątpliwa i już niebawem ma zostać rozstrzygnięta przez wyrok TSUE w tej sprawie. Ma on umożliwić bankom naliczanie, często pokaźnych sum jako odszkodowanie za korzystanie z kapitału.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.