Nasza przeszłość determinuje naszą przyszłość. Chociaż zdanie to brzmi, jakby było wyrwane z ostatniej strony powieści fantastycznej, to w rzeczywistości niesie ze sobą wiele prawdy i co więcej – ma zastosowanie także w kontekście kredytów! Jak się bowiem okazuje, każdy, kto planuje pożyczkę bankową, powinien móc wykazać się odpowiednią historią kredytową. Czym ona właściwie jest i dlaczego jest tak istotna?

Historia kredytowa – czym jest?

Mianem historii kredytowej określa się zbiór wszystkich informacji na temat produktów finansowych, z których korzysta – lub korzystała – dana osoba. Oznacza to, że baza zawiera dane o byłych i aktualnych kredytach, pożyczkach, kartach kredytowych oraz ratach. Całość została opracowana przez BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, które współpracuje z niemal wszystkimi bankami i firmami zajmującymi się świadczeniem usług finansowych.

Budowanie dobrej historii kredytowej jest jednym ze sposobów zwiększania szans na uzyskanie wysokiej pożyczki bankowej w przyszłości. Wynika to z tego, że bank jest zazwyczaj bardziej skłonny udostępnić swoje pieniądze osobie, która zdążyła już dowieść swoją odpowiedzialność w kwestiach finansowych.

Przeszłość finansowa a zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa obliczana jest na podstawie wielu różnych czynników, wśród których wymienić można także historię kredytową. Wydaje się to dość logiczne, zważywszy na fakt, że kredytodawca zawsze będzie dążył do znalezienia rozwiązań najmniej ryzykownych.

Historia kredytowa

Najlepszym wyjściem jest oczywiście możliwość wykazania się nieskazitelną przeszłością kredytową. W pozostałych przypadkach kwestia nie jest tak jednoznaczna, gdyż – jak podają niektóre źródła – czasami lepiej jest posiadać złą historię kredytową, niż żadną. Dlaczego tak jest? Klient niekorzystający wcześniej z produktów finansowych jest dla banku zupełną niewiadomą, dla której trudno jest ocenić ryzyko podjęcia współpracy.

Jak budować pozytywną historię kredytową?

Jeśli planujesz zaciągnąć dużą pożyczkę, na przykład na dom, mieszkanie lub inwestycję, wykazanie się historią kredytową znacznie podniesie Twoje szanse na jej uzyskanie. Warto wiedzieć, że istnieje co najmniej kilka prostych sposobów na kreowanie porządnej podwaliny pod tak duży kredyt w przyszłości. Można wśród nich wymienić:

  • założenie i (rozsądne) korzystanie z karty kredytowej,
  • wzięcie niskiej, nieryzykownej pożyczki oraz jej regularna spłata,
  • kupno jakiegokolwiek produktu na raty.

Należy wspomnieć, że wszystkie powyższe zobowiązania obowiązkowo powinny być spłacane w terminie, dlatego zawsze warto mierzyć siły na zamiary i nie decydować się na którykolwiek z produktów za wszelką cenę.

Pamiętaj aby skorzystać z porównywarki kredytowej takiej jak na stronie Expander
Pamiętaj aby skorzystać z porównywarki kredytowej takiej jak na stronie Expander

Podsumowanie

Historia kredytowa jest jednym z najważniejszych kryteriów, które banki biorą pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej klienta. Warto zadbać o to, by była jak najlepsza, co można uzyskać na drodze kilku nieryzykownych sposobów.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.