Wielu Polaków nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznej kawy. Chociaż do śniadania chętnie sięgamy również po herbatę, to kawa wiedzie bezapelacyjny prym, jeśli chodzi o śniadaniowe napoje, ale nie tylko. Jakie są najpopularniejsze kawy w Polsce i ile kaw dziennie wypijają Polacy?

Popularność kawy w Polsce

W badaniu Cafe Monitor, blisko 80% ankietowanych zadeklarowało, że pije kawę codziennie. U ponad połowy badanych, nie kończy się na jednej filiżance tego napoju – niektórzy zamykają dzień z wynikiem dwóch, a inni nawet kilku filiżanek. Miłość do kawowego napoju rośnie wraz z wiekiem i osiąga największy wynik wśród osób powyżej 35 roku życia. To właśnie ta grupa twierdzi, że nie wyobraża sobie dnia bez wypicia kawy.

Jakie kawy najczęściej piją Polacy?

Badania Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat dokładnie pokazują preferencje picia kawy przez poszczególne grupy wiekowe. Z badań wynika, że najmniej kawy piją najmłodsi (między 18, a 29 rokiem życia). 75% ankietowanych z tej grupy, wypija jedną lub maksymalnie dwie filiżanki kawy dziennie. Rekord ilości spożywanych kaw należy do osób 35+. W tej grupie, odsetek osób spożywających pięć i więcej kaw dziennie jest największy.

Najpopularniejsze kawy w Polsce

Które kawy są najpopularniejsze w Polsce? Według badania Cafe Monitor, Polacy najchętniej sięgają po kawy mleczne. Wśród nich, największą popularnością cieszą się:

  • caffe latte,
  • latte macchiato,
  • capuccino.

Jakie kawy najczęściej piją Polacy?

Do kaw mlecznych, blisko 60% ankietowanych wybiera tradycyjne mleko krowie. W drugiej kolejności kawosze wybierają mleko bez laktozy, a dopiero później napoje roślinne.

Jakie są najpopularniejsze kawy, jeśli chodzi o sposób parzenia? Najliczniejszą grupę, niezmiennie stanowią zwolennicy kawy rozpuszczalnej i parzonej „po turecku”. Oprócz wspomnianych, Polacy preferują przygotowywanie kawy w:

  • ekspresie ciśnieniowym,
  • ekspresie przelewowym,
  • ekspresie kapsułkowym.

Nie brakuje przy tym zwolenników parzenia kawy w kawiarce i przygotowywania jej przy użyciu alternatywnych metod, takich jak np. chemex lub drip.

Jakie kawy najczęściej piją Polacy?

Popularne kawy z ekspresu ciśnieniowego

Jak wynika z przeprowadzonych badań, najpopularniejsze kawy w Polsce to te, przygotowywane przy użyciu ekspresu ciśnieniowego. Jeśli jesteś wytrawnym kawoszem, a nie masz jeszcze w domu ekspresu, przejrzyj ofertę automatycznych ekspresów do kawy Philips. Znajdziesz tam ekspresy z różnych półek cenowych o zróżnicowanych możliwościach. Są dostępne zarówno proste modele, które przygotowują dwa rodzaje kawy, jak i te bardziej zaawansowane, przy pomocy których można przygotować aż 12 rodzajów napojów!

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.