Nie ulega wątpliwości, że zdrowy sen korzystnie wpływa na zdrowie i reguluje niemal wszystkie procesy, które zachodzą w organizmie człowieka. Odpowiednia dawka przespanych godzin to najlepsze lekarstwo na obniżenie ciśnienia krwi, stres, a nawet depresję. Dodatkowo – odpoczynek regeneruje mózg, a także pozwala zwiększyć kontrolę nad emocjami. Z pewnością wiele osób choć raz w swoim życiu miało problem z zaśnięciem przez kogoś, kto chrapie. Zaburzenia oddychania w nocy można wykryć poprzez badanie poligraficzne snu. Czym jest i jak się do niego przygotować?

Dlaczego ludzie chrapią?

Trudności w oddychaniu są wynikiem zbyt małej szczeliny oddechowej, której przyczyną jest zwiotczenie mięśni gardła i języka. W trakcie snu tylna część gardzieli opada i dotyka nasady języka, co uniemożliwia swobodne pobieranie powietrza do płuc. W następstwie tego występują irytujące odgłosy i charczenie.

W nocy chrapią najczęściej osoby, które zmagają się z przerośniętym języczkiem, wydłużonym podniebieniem miękkim, ze skrzywioną przegrodą nosową i innymi defektami w budowie dróg oddechowych. Problemy ze snem mogą mieć również osoby otyłe, chorujący na nadciśnienie, a także uzależnieni od alkoholu.

Obturacyjny bezdech senny

Zespół obturacyjnego bezdechu sennego polega na cyklicznym spłyceniu oddychania w trakcie snu. Epizody zatrzymania lub ograniczenia przepływu powietrza trwają zwykle dłużej niż 10 sekund i powtarzają się nawet kilkaset razy w ciągu jednej nocy.

Sen

Z tym schorzeniem najczęściej borykają się kobiety zmagające się z chorobami o podłożu hormonalnym, a także mężczyźni po 40. roku życia. Niemniej jednak główną przyczyną OBS jest nieprawidłowa budowa żuchwy, przerośnięta tkanka po przebytych infekcjach, polipy i inne nieprawidłowości układu oddechowego.

Osoba z obturacyjnym bezdechem sennym dyszy przez sen, ciężko nabiera powietrza i bardzo niespokojnie śpi. Ciągłe spłycenie oddechu jest w stanie kilkukrotnie przerwać odpoczynek, co w konsekwencji prowadzi do niewyspania i problemów z normalnym funkcjonowaniem w ciągu dnia.

Zaburzenia senne są szczególnie niebezpieczna dla zawodowych kierowców. Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy kierujący nagle zjeżdża na przeciwległy pas i jest sprawcą śmiertelnego wypadku. Z powodu niewyspania i zmęczenia kierowcy najczęściej zasypiają za kierownicą, co w większości przypadków prowadzi do tragedii. Metodą referencyjną w diagnostyce OBS jest badanie polisomnograficzne. Więcej informacji o tym schorzeniu można znaleźć na zdrowysen.info.

Poligraficzne badanie snu – wskazania

Badanie snu jest zalecane przede wszystkim tym, którzy wybudzają się w środku nocy i mają problem z ponownym zaśnięciem. Wskazaniem do uproszczonej polisomnografii jest również podejrzenie u pacjenta występowania wyżej wspomnianych epizodów spłycenia bądź zatrzymania oddechu. Zablokowanie przepływu powietrza prowadzi do niedotlenienia organizmu i spadku utlenowania krwi tętniczej. To badanie powinny wykonać również osoby, które cierpią na poranne bóle głowy, głośno chrapią bądź przygotowują się do wycięcia migdałka gardłowego. Rejestrowanie procesów zachodzących w ludzkim organizmie jest całkowicie bezpieczne, często zalecane jest osobom chorym na padaczkę.

Przebieg poligraficznego badania snu

Badanie polisomnograficzne (pełne badanie na bezdech senny) wymaga jednodniowej hospitalizacji, ponieważ pacjent musi zostać na całą noc w szpitalu, gdzie będzie podłączony do specjalistycznej aparatury. Cała procedura ma na celu sprawdzenie jakości snu i składa się z elektromiografii, elektrokardiografii, elektroencefalografii i elektrookulografii. Choremu na czas spoczynku zakłada się na głowie i klatce piersiowej elektrody badające bioelektrycznej czynności mózgu, ruchy gałek ocznych, aktywność serca i pracę mięśni. Oprócz tego, na kostki zostaje założony altimetr, a na palec – pulsoksymetr. Co więcej, mikrofon oraz czujnik temperatury przepływu powietrza znajduje się w okolicy ust pacjenta. Warto wspomnieć, że wszystkie elementy aparatury są zakładane w taki sposób, aby w żadnym stopniu nie krępowały ruchów badanego.

Chrapanie

Aby badanie polisomnograficzne było wiarygodne, powinno trwać minimum 6 godzin. Sen pacjenta jest rejestrowany przez kamerę, a dokładny zapis analizowany przez lekarza. Zwykle wynik jest dostępny po kilku dniach, a na jego podstawie opracowuje się odpowiedni plan leczenia.

Badanie poligraficzne snu to uproszczona wersja polisomnografii. W związku z tym jest mniej dokładne (nie obejmuje oceny napięcia mięśni, EKG i EOG), jednakże również pozwala rozpoznać obturacyjny bezdech senny. Badanie monitoruje przepływ powietrza, utlenowanie krwi, tętno i ruchy oddechowe. Warto zaznaczyć, że może być wykonane w warunkach domowych, bez udziału personelu medycznego.

Jak się przygotować do badania poligraficznego snu?

Badanie procesów zachodzących w organizmie w trakcie snu nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak przed obserwacją nie należy pić napojów zawierających kofeinę ani alkoholu. Trzeba również zrezygnować z przyjmowania leków nasennych, przeciwdepresyjnych, uspokajających, psychotropowych. Jeśli pacjent cierpi na choroby kręgosłupa i zażywa substancje zmniejszające napięcie mięśni, musi poinformować o tym lekarza.

Podsumowanie

Chrapanie to uciążliwa dolegliwość, która niejednemu człowiekowi spędza sen z powiek. Zwykle objawy „nocnych koncertów” mogą być także powiązane z przyczyną wielu niebezpiecznych chorób. Do właściwego rozpoznania OBS wystarcza jedynie wykonanie badania poligraficznego, które jest uproszczoną wersją polisomnografii. Zdrowy sen to podstawa, zatem należy zadbać o solidny wypoczynek.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.