Przygotowując się do lądowania na księżycu, NASA musiało wybrać odpowiednie aparaty fotograficzne dla astronautów, dzięki którym mogli odpowiednio udokumentować swoją wyprawę. Wraz z misją Apollo 8, wybór padł na aparat Hasselblad 500EL EDC (Electric Data Camera). Specjalną wersję komercyjnego 500EL, dostosowaną do potrzeb misji na księżycu. 12 z 14 aparatów pozostawiono na powierzchni księżyca.

Podczas pierwszych misji kosmicznych Gemini i Apollo używano różnych aparatów fotograficznych, jednak wraz z planowanym lądowaniem na księżycu, NASA musiało zaopatrzyć się w znacznie bardziej sprawdzony sprzęt, dostosowany do nie do końca znanych warunków panujących na powierzchni ziemskiego satelity.

W ramach misji Apollo 8, której celem było wykonanie lotu wokół księżyca oraz przyjrzenie się jego powierzchni w celu znalezienia odpowiednich miejsc do lądowania w ramach przyszłych misji, astronauci otrzymali aparat Hasselblad 500EL, którym wykonali liczne zdjęcia księżyca.

Buzz Aldrin na księżycu (fot. NASA)

Buzz Aldrin na księżycu (fot. NASA)

Przygotowując się do kolejnych misji, astronautów wyposażono w zmodyfikowane Hasselblady, oznaczane skrótem EDC. W porównaniu do zarówno wcześniejszych aparatów używanych przez NASA jak i swoich komercyjnych odpowiedników, model EDC miał srebrną obudowę, dzięki której nie nagrzewał się tak bardzo w słońcu, przed filmem umieszczono szklaną płytkę z naniesionymi bardzo precyzyjnie krzyżykami, służącymi do oceniania odległości między punkami na fotografiach oraz przede wszystkim znacznie bardziej dopracowaną konstrukcją wewnętrzną, przystosowaną do działania na księżycu, na którym grawitacja jest znacznie mniejsza niż na Ziemi.

Zdjęcie księżyca wykonane przez Freda Haisa podczas przelotu nad jego powierzchnią w ramach misji Apollo 13 (fot. NASA)

Zdjęcie księżyca wykonane przez Freda Haisa podczas przelotu nad jego powierzchnią w ramach misji Apollo 13 (fot. NASA)

Zbudowano 14 aparatów (licząc egzemplarz z misji Apollo 8). Każdy z aparatów wyposażono w specjalny magazynek z filmem pozwalającym na wykonanie 160 kolorowych zdjęć, lub 200 czarno-białych. Wykorzystywano filmy 70 mm Panatomic-X (czarno-biały) oraz Ektachrome SO-68, SO-121 oraz 2485 (kolorowe). Na księżycu wykorzystywano obiektywy Biogon f/5,6 Carla Zeissa, zaprojektowane specjalnie dla NASA (później opracowano ich komercyjną wersję).

Począwszy od misji Apollo 11, astronauci zabierali swoje aparaty na księżyc, aby wykonać tysiące zdjęć jego powierzchni. Wykonano kilka tysięcy zdjęć, z których wiele stało się jednymi z najsłynniejszych w historii. Wszystkie fotografie zostały udostępnione przez NASA w internecie i można je znaleźć pod tym linkiem – www.lpi.usra.edu/resources/apollo/catalog/70mm/

Hasselblad 500EL (EDC)

Hasselblad 500EL (EDC)

Ze względu na specyfikę misji i potrzebę zabrania na pokład próbek skał księżycowych, przed odlotem pozostawiono na Księżycu zbędne wyposażenie, w tym właśnie aparaty. Tym samym na księżycu zostało 12 aparatów Hasselblad 500EL EDC. Tylko jeden egzemplarz wrócił na Ziemię (jakiś czas temu sprzedano go na aukcji za sumę 910 000 dolarów). Wykorzystywano go podczas misji Apollo 15 – zrobiono nim 299 zdjęć.

Jeden z astronautów z dobrze widocznym aparatem Hasselblad 500EL (EDC) (fot. NASA)

Jeden z astronautów z dobrze widocznym aparatem Hasselblad 500EL (EDC) (fot. NASA)

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.