W pierwszych miesiącach 1945 roku wojska radzieckie rozpoczęły szturm Twierdzy Poznań, jak nazwano wówczas Poznań. Miasto otoczone starymi fortami miało strategiczne znacznie w planowaniu dalszych ataków Armii Czerwonej. Toczące się w dniach 24 stycznia – 23 lutego 1945 roku walki były bardzo intensywne a miasto poważnie ucierpiało.

Bitwa o Poznań współcześnie jest nieco zapomniana. Same walki nie były zbyt dobrze udokumentowane przez fotografów (jak większość bitew na Froncie Wschodnim). Piotr Oźmina z portalu City Event Poznań postanowił ożywić te nieliczne istniejące fotografie, tworząc świetne fotomontaże łączące stare i nowe zdjęcia.

Na fotografiach widzimy znane miejsca, takie jak Zamek Cesarski czy też Aulę Uniwersytecką, albo Stary Rynek. Dzisiaj nie znajdziemy w tych miejscach śladów po walkach.

Można śmiało powiedzieć, że po obejrzeniu tych fotografii inaczej spojrzy się na miasto. Więcej zdjęć znajdziecie na stronie: Duchy Bitwy o Poznań: galeria ożywionych wspomnień.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.