Gdańsk – oraz cała reszta Trójmiasta – rok w rok staje się coraz popularniejszym celem podróży turystów. Stolica Pomorza przyciąga na wiele sposobów: licznymi zabytkami, częstymi imprezami kulturalnymi, przepięknym położeniem geograficznym, czy po prostu bogatą ofertą z branży rozrywki.

Chociaż stali mieszkańcy metropolii niekoniecznie muszą być zwolennikami tego faktu, to jest on niezaprzeczalny: turyści kochają Gdańsk i będzie ich tu coraz więcej. Dlaczego? Tego dowiecie się w dzisiejszym artykule!

Historia miasta

Gdańsk jest jednym z najstarszych polskich miast i jest to jeden z powodów, dla których może się on poszczycić ogromną liczbą zabytków, które opowiadają historię różnych okresów z dziejów ludzkości. Turyści znajdą tutaj pozostałości po średniowieczu, nowożytności i czasach współczesnych. Nasi przodkowie z pewnością nie zmarnowali minionego 1000 lat, zapewniając nam sporo materiału do zapoznania się z tym, jak niegdyś wyglądało ich życie.

Chociaż zdecydowana większość najbardziej wartościowych zabytków zlokalizowana jest w obrębie gdańskiego Głównego Miasta, to ze śladami przeszłości spotkać się można w niemal każdym zakamarku Trójmiasta. Bliskość wielu ciekawych miejsc, które same proszą się o ich odkrywanie, to niewątpliwy atut Gdańska i jego okolic. Tutaj nawet niektóre hotele w centrum mieszczą się w zabytkowych kamieniczkach.

Jeden wyjazd to bez wątpienia zbyt krótki czas, by zapoznać się z wszystkimi smaczkami miasta – nic dziwnego, że cała masa turystów wraca tu co jakiś czas!

Piękne kamienice na Starym Mieście w Gdańsku. W środkowej (w kolorze ceglanym) znajduje się urokliwy Hotel Długi Targ
Piękne kamienice na Starym Mieście w Gdańsku. W środkowej (w kolorze ceglanym) znajduje się urokliwy Hotel Długi Targ

Położenie i przyroda Gdańska

Pisząc o tytułowym mieście, nie można nie wspomnieć o jego wyjątkowym położeniu i przyrodzie. Gdańsk leży bowiem na terenach, które zostały w ogromnym stopniu ukształtowane podczas ostatniego zlodowacenia północnopolskiego. W jego wyniku została uformowana unikatowa rzeźba terenu okolic Trójmiasta, wśród której na pierwszy plan przedzierają się wzniesienia morenowe i towarzyszące jej liczne, przepiękne doliny. Paradoksalnie, niekiedy można spotkać się z opiniami mówiącymi o tym, że jeśli ktoś nie może pozwolić sobie na wyjazd w góry, to przyjeżdża na Pomorze!

Trójmiejski Park Krajobrazowy, który powstał w celu ochrony tych niezwykłych okolic, to wspaniałe miejsce na spacery lub wycieczki rowerowe. Oprócz dostarczania możliwości aktywnego wypoczynku, Park stał się ostoją chronionych gatunków roślin i zwierząt. Na uwagę zasługuje także – nieco mniej dzika – przyroda Trójmiasta, z którą zapoznać się można chociażby w gdańskim ZOO, czy w gdyńskim Akwarium.

Obowiązkowym miejscem na turystycznej mapie regionu jest również Klif Orłowski.

Inne sprawy i atrakcje

W słownikach wielu turystów Gdańsk już dawno stał się synonimem dobrej zabawy lub wspaniałych knajp i restauracji. Wyjątkowych miejsc jest tutaj sporo i naprawdę jest w czym przebierać. Z pewnością nie bez znaczenia jest także ogromna liczba wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, które urozmaicają dni nie tylko mieszkańców, ale też właśnie przyjezdnych.

Co więcej, część z tych imprez staje się głównym celem podróży. Dobrym przykładem może być – co prawda gdyński – Open’er Festival, czyli jedno z największych cyklicznych świąt muzyki w Polsce.

Festiwal Open'er w Gdyni
Festiwal Open’er w Gdyni

A dlaczego Ty kochasz Gdańsk?

Współczesna oferta Trójmiasta jest tak różnorodna, że nawet najbardziej wymagający turyści nie mają tutaj szans na nudę. Chociaż każdy przyjeżdża do Gdańska ze swoich własnych powodów, to chyba wszyscy możemy się zgodzić, że jest to miasto absolutnie wyjątkowe.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.