Podstawą funkcjonowania niemal każdej firmy jest odpowiednio zaprojektowana infrastruktura IT, która powinna zapewniać optymalną wydajność pracy i natychmiastowy dostęp do zasobów danych. Zakup i utrzymanie własnego serwera wiąże się jednak ze sporą odpowiedzialnością, dlatego nie dziwi fakt, że wielu przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług Data Center. Outsourcing danych staje się coraz bardziej popularny, czemu trudno się dziwić. Niesie ze sobą wiele korzyści, które gwarantują optymalne działanie firmy na wielu płaszczyznach. O jakich zaletach mowa? Podpowiadamy.

Czym jest Data Center?

Centrum danych to nic innego jak nowoczesny obiekt wyposażony w wiele komponentów IT  niezbędnych do prawidłowego działania infrastruktury informatycznej. W Data Center znajdziemy bowiem takie elementy jak routery, switche, sterowniki, serwery, pamięci masowe czy systemy bezpieczeństwa. Wszystko to składa się na w pełni wydajny system przystosowany do przechowywania i zarządzania danymi. Co ważne, są one odpowiednio zabezpieczone – zarówno przed nielegalnymi próbami ich przejęcia, jak i sytuacjami krytycznymi jak pożary, powodzie czy przerwy w dostawie prądu.

Usługi Data Center – bezpieczeństwo danych

Przechowywanie danych o poufnym charakterze wymaga zastosowania zaawansowanych zabezpieczeń, o które trudno zadbać we własnym zakresie. Centrum danych to nowoczesne systemy bezpieczeństwa opierające się na monitoringu 24/7, systemach ochrony perymetrycznej, urządzeniach umożliwiających dostęp za pomocą kart czy skanerach odcisków palców. To wszystko pozwala skutecznie ochronić dane przed intruzami, a co za tym idzie, ich wykorzystaniem w nielegalnych celach. W serwerowniach stosuje się również wydajne systemy gaśnicze, wentylacji, chłodzenia.

Data Center

Usługi centrum danych – gwarancja ciągłości działania

Wynajem szafy czy boksu w centrum kolokacyjnym gwarantuje natychmiastowy dostęp do zasobów danych firmy o każdej porze dnia i nocy. Ciągłość działania serwerowni to zasługa nowoczesnych rozwiązań pozwalających uchronić się na wypadek przerw w dostawie prądu czy szwankujących łączy internetowych. Każde Data Center powinno być wyposażone w wydajne podsystemy zasilania, baterie zasilaczy awaryjnych UPS oraz zespół agregatów prądotwórczych. Pewnym standardem okazuje się również obecność światłowodów o dużej przepustowości zapewniających łączność z zewnętrznymi operatorami sieci.

Data Center – kompleksowe wsparcie techniczne

Inwestycja we własny serwer to konieczność dbania o jego stan techniczny oraz szybkiego reagowania w przypadku jego awarii. Korzystając z usług Data Center zyskujemy nie tylko doskonałe środowisko oprogramowania i sprzętu, system o optymalnej wydajności, dzięki rozłożeniu obciążenia między węzły klastra, ale także instalację, utrzymanie, regularne serwisowanie sprzętu oraz jego sprawną naprawę nawet w godzinach nocnych czy w dni wolne od pracy.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.