Przez lata, zwłaszcza w dobie internetu zdjęcia Casa do Penedo uważane były za fotomontaże. Nic bardziej mylnego. Portugalski dom w kamieniu istnieje i obecnie jest jedną z lokalnych atrakcji turystycznych niedaleko Celorico de Basto i Fafe.

Chociaż zdjęcia budynku od lat zdobywają popularność w internecie, a miejsce to przyciąga tysiące turystów, historia Casa do Penedo nie jest zbyt bogata w szczegóły. Budynek powstał w latach 1972-1974 jako domek letniskowy. Pozbawiony elektryczności obiekt zaprojektował architekt z miasta Guimarães. Zbudowano go w oparciu o cztery potężne kamienie, między którymi umieszczono kamienne ściany. Wnętrze urządzono tak jak przystało na domek letniskowy, czyli dosyć komfortowo, ale bez przesady.

Casa do Penedo (fot. Feliciano Guimarães)
Casa do Penedo (fot. Feliciano Guimarães)

Niesamowity budynek szybko zaczął przyciągać turystów, przez co mieszkańcy musieli zapomnieć o spokojnym odpoczynku. Dodatkowo w okolicy powstała elektrownia wiatrowa, co nieco pogorszyło krajobraz. W związku z tym Casa do Penedo przekształcono w niewielki skansen, w którym można obejrzeć stare zdjęcia budynku oraz wykorzystywane przez mieszkańców przedmioty.

Niestety popularność przyniosła również problemy, ponieważ oprócz turystów zaczęli pojawiać się również wandale niszczący okna. W związku z tym wszystkie okna zamieniono na kuloodporne, a drzwi wejściowe zamieniono na solidne, metalowe bezpieczne drzwi.

Mimo iż nie jest średniowieczna budowla, ani element planu filmowego Flinstonów (chociaż budynek zagrał w kilku filmach), nietypowy wygląd i położenie sprawiły, że stał się atrakcja turystyczną i jednym z chętniej fotografowanych obiektów w Portugalii. Jak widać, wystarczy trochę kreatywności, aby stworzyć niesamowitą atrakcję turystyczną.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.