Świadomość naszego wpływu na środowisko, oraz potrzeby większego dbania o jego stan rośnie z roku na rok. Jednym z lepszych i prostszych sposobów na zmniejszenie ilości śmieci oraz zużycia surowców jest rezygnacja z opakowań jednorazowych, zwłaszcza butelek – czy to plastikowych, czy szklanych i zastąpienie ich np. butelkami zwrotnymi.

Butelki zwrotne i ich długie życie

Większość opakowań napojów na rynku to opakowania jednorazowe – kartony, puszki lub plastikowe butelki. Chociaż materiały z których je wykonano zwykle nadają się do recyklingu, najczęściej trafiają one jednak do śmieci. Nieco inaczej sytuacja wygląda wśród producentów piwa, ponieważ wykorzystują oni oprócz puszek, szklane butelki w dwóch rodzajach – zwrotnych (nieco grubsze, zwykle brązowe) i bezzwrotnych. Te ostatnie po użyciu i wyrzuceniu do odpowiedniego pojemnika do segregacji śmieci, trafią ponownie do huty, gdzie staną się surowcem do produkcji kolejnych butelek. O ile… trafią do odpowiedniego pojemnika do recyklingu.

Butelki po piwie dzielą się na zwrotne i bezzwrotne
Butelki po piwie dzielą się na zwrotne i bezzwrotne

W przypadku butelek zwrotnych sytuacja jest o wiele bardziej ekologiczna. Zużyta butelka jeśli nie jest uszkodzona może zostać oddana do sklepu co pozwoli na odzyskanie kaucji (obecnie 50 groszy), a następnie ponownie wykorzystana przez browar. Według dostępnych danych, obecnie średni czas używalności butelek zwrotnych w Polsce to 2 lata i około 9 ponownych wykorzystań. Teoretycznie, taka butelka spokojnie mogłaby jednak pozostawać w obiegu nawet 5 lat i być ponownie wykorzystywana aż 25 razy. Tak się jednak zwykle nie dzieje.

Dotychczas głównym problemem z butelkami zwrotnymi było to, że można je oddawać tylko do sklepów, w których je kupiono i to pod warunkiem pokazania paragonu. Nie dość, że paragony często się gubią, to dodatkowo zniechęca to wiele osób do segregowania i odnoszenia tych butelek, a co za tym idzie wpływa to na ich krótsze wykorzystanie.

Z ciekawą inicjatywą, która ma rozwiązać ten problem wyszła Grupa Żywiec, organizując od sierpnia 2019 roku akcję “Daj butelce drugie życie“.

Butelki zwrotne mogą być używane przez nawet 5 lat i wracać do ponownego użycia 25 razy
Butelki zwrotne mogą być używane przez nawet 5 lat i wracać do ponownego użycia 25 razy

Daj butelce drugie życie

Głównym celem akcji jest ułatwienie konsumentom procesu zwracania butelek zwrotnych, zwłaszcza bez paragonu, kiedy nie mogą zwrócić butelki po piwie do sklepu, w którym je kupili. Grupa Żywiec nawiązała współpracę z kilkoma tysiącami sklepów w całej Polsce, które przyjmą butelki zwrotne po piwach oferowanych przez grupę, nawet bez paragonu, czyli nawet jeśli nie zostały kupione w danym sklepie.

Zwracając butelkę w jednym z sklepów, których listę znajdziemy na stronie akcji otrzymamy zwrot kaucji w wysokości 35 groszy (kwota sugerowana). Obecnie w akcji bierze udział ponad 3500 sklepów w całym kraju, ale liczba ta rośnie.

Życie butelek zwrotnych
Źródło: zwrocbutelke.pl

Zwrócone butelki trafiają następnie ponownie do browaru, gdzie są sprawdzane pod kątem stanu – uszkodzone butelki trafiają do huty, a te nadające się do ponownego użycia są myte w wysokiej temperaturze, a następnie są dalej wykorzystywane. Dzięki temu w prosty sposób zmniejsza się ilość śmieci oraz zużytych surowców, a także emisję CO2, ponieważ bezzwrotna butelka po powrocie do huty jest przetapiana, ale stłuczka szklana z niej tworzona to tylko 80% surowców potrzebnych do produkcji nowej butelki.

Warto pamiętać, że w akcji biorą udział tylko butelki zwrotne Grupy Żywiec, wybranych marek piw, których listę znajdziecie na stronie akcji. Wszystkie te butelki mają pojemność 0,5 litra, brązowy kolor i specjalne oznaczenie wytłoczone w dolnej części butelki potwierdzające jej rodzaj i w niektórych przypadkach markę piwa. Wszystkie najważniejsze informacje o akcji, listę sklepów i mapę, marki piw oraz porady jak przygotować butelkę do zwrotu znajdziecie na stronie akcji.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.