W 1850 roku niemiecki wynalazca Wilhelm Bauer zbudował okręt podwodny Brandtaucher. Jednostka ta była jednym z pierwszych okrętów podwodnych w Europie, oraz najstarszym, jaki zachowano w oryginalnej formie.

W latach 1848-1851 trwała I wojna o Szlezwik między Danią wspieraną przez Szwecję a Związkiem Niemieckim, Prusami, Księstwem Szlezwiku i Księstwem Holsztynu. Duńska flota zablokowała niemieckie wybrzeże. Chcąc przełamać tę blokadę, niemiecki inżynier i wynalazca Wilhelm Bauer postanowił zaprojektować okręt podwodny.

Brandtaucher
Brandtaucher

W styczniu 1850 roku stworzył rysunki okrętu podwodnego Brandtaucher, które zaprezentował władzom. Wzbudziły one zainteresowanie decydentów, którzy zgodzili się na sfinansowanie i zbudowanie modelu o długości 70 cm. Jego próby zakończyły się powodzeniem, co zaowocowało decyzją o budowie pełnowymiarowego okrętu.

Z powodu problemów finansowych, ostateczny okręt był mniejszy niż zakładano, przez co głębokość zanurzenia spadła z 30 m do zaledwie 9,5 m. Dodatkowo zmieniła się konstrukcja zbiorników balastowych, które pierwotnie miały znajdować poza kadłubem głównym. W nowym projekcie zbiornik balastowy umieszczono w podłodze kadłuba, przez co znajdująca się w nim woda mogła przelewać się swobodnie, zmieniając wyważenie okrętu. Brandtaucher miał 8 m długości, ważył 31 ton i miał trzyosobową załogę, która obsługiwała korbę napędzającą śrubę. Maksymalna prędkość, jaką można było osiągnąć to 3 węzły.

Brandtaucher (fot. Marcin Szala)
Brandtaucher (fot. Marcin Szala)

1 lutego 1851 roku Bauer testował swój okręt w Kilonii, gdy nagle zaczął tonąć. Udało mu się otworzyć właz i wydostać się z okrętu wraz z pozostałymi członkami załogi. Niestety zatonięcie okrętu sprawiło, że projekt nie był już kontynuowany. Mimo to informacje o obecności okrętu wpłynęły na decyzje dowódców duńskich okrętów wojennych, którzy postanowili nie zbliżać się do niemieckich brzegów, gdzie okręt podwodny mógłby operować.

Wrak Brandtaucher został odnaleziony w 1887 roku i podniesiony z dna 5 lipca 1887 roku. Umieszczono go następnie w muzeum najpierw w Kilonii, później w Berlinie. Okręt przetrwał obie wojny światowe, a w latach 1963-1965 poddano go renowacji w Rostocku, a następnie przeniesiono do Poczdamu. Obecnie okręt znajduje się w muzeum w Dreźnie.

Brandtaucher (fot. Jan Rehschuh)
Brandtaucher (fot. Jan Rehschuh)

Brandtaucher był jednym z pierwszych okrętów podwodnych w Niemczech i w Europie. Jest to również najstarszy zachowany w pełni okręt podwodny na świecie.

Brandtaucher (fot. Stephencdickson/Wikimedia Commons)
Brandtaucher (fot. Stephencdickson/Wikimedia Commons)
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.