Wielu ludzi bardzo lubi gotować. Kiedy jednak naszym priorytetowym obowiązkiem jest rodzina i praca to kulinaria schodzą na drugi plan. Często gotujemy coś na szybko z gotowych półproduktów, wyrzucamy z lodówki coś co właśnie straciło termin ważności, a co najgorsze wraca do nas jak bumerang pytanie „Co jutro na obiad?”. W poszukiwaniu inspiracji przeglądamy internet, robimy chaotyczne zakupy, w których i tak zapomnimy kupić ulubionego makaronu penne, bo wydawało nam się, że ta cała paczka w szafce to jednak ten, a nie spoglądające na nas świderki.

Jak sobie z tym poradzić? Warto zacząć planować. Jednym ze sposobów jest stworzenie plannera tygodniowych posiłków. Jak to zrobić? Poniżej prosty przepis w sześciu krokach, który ułatwi życie nawet najlepszym gospodyniom domowym.

Zaplanowanie posiłków na cały tydzień dla rodziny1. Zaplanuj dzień zakupów

Najważniejszym dniem tygodnia posiłkowego jest dzień, w którym robimy zakupy. Do niego dostosowujemy początek planowania jak i cały jadłospis. Wybieramy dzień tygodnia, w którym mamy czas, kiedy zajęcia danego dnia nas nie ograniczają i możemy w spokoju zrobić zakupy. Ewentualnie, możemy zrobić też zakupy, albo przynajmniej ich znaczną część przez internet. Dzięki temu nie będziemy musieli sami dźwigać zakupów do domu.

2. Rozmowa z rodziną

Warto rozmawiać z rodziną na co maja ochotę. Odciążymy wtedy swój umysł w planowaniu siedmiu śniadań, obiadów, podwieczorków czy kolacji do przodu. Matematyki nie da się oszukać, bo gdyby tak się zastanowić, że mamy ugotować dla całej rodziny 4 posiłki dziennie razy 30 dni w miesiącu?

Zaplanowanie posiłków na cały tydzień dla rodziny3. Przegląd lodówki

Kiedy już zaplanowaliśmy dzień tygodnia, w którym odwiedzimy sklepy, musimy wiedzieć co mamy kupić. Dzień wcześniej otwieramy lodówkę oraz spiżarnię i sprawdzając co mamy, planujemy potrawy. Warto produkty podzielić na te, które musimy wykorzystać już, jak i na te, które mogą jeszcze kilka dni poczekać.

4. Dobór menu

Pamiętając co mamy w lodówce tworzymy jadłospis na cały tydzień. To jest czas, gdzie w spokoju możemy przejrzeć internet w poszukiwaniu pomysłów. Jest to o tyle mocne narzędzie, że gdy w lodówce zostały nam pieczarki i wpiszemy frazę danie z pieczarkami, to wyskoczą nam tysiące dań, które możemy dostosować do swoich upodobań.

Zaplanowanie posiłków na cały tydzień dla rodziny5. Planner

Warto stworzyć sobie planner dostosowany do własnych potrzeb. Najlepiej jednak podzielić go na 7 kolumn, gdzie każdy to osobny dzień tygodnia. Fajnym dodatkiem będzie również dodanie kolumny „impreza”, kiedy musimy przyrządzić obiad dla teściów czy grilla dla znajomych. Zapisujemy dania, które możemy przyrządzić z resztek w lodówce, nowe pomysły, listę składników oraz to czy musimy daną rzecz kupić czy nie. Warto też dodać sobie wiersz, który uzupełnimy o produkty dodatkowe do kupienia jak sól, mąka czy inne przyprawy.

Pod TYM linkiem znajdziecie przykładowy planner do pobrania w formie PDF, przygotowany przez naszą redakcję.

6. Lista zakupów

Jeżeli nie chcemy do sklepu chodzić z naszym plannerem możemy spisać sobie całą listę zakupów na osobnej kartce lub skorzystać z dostępnych na smartfona gotowych aplikacji.

Zaplanowanie posiłków na cały tydzień dla rodzinyCo da nam zaplanowanie posiłków? Przede wszystkim coś bezcennego – czas. Nie szalejemy na zakupach w pogoni za „a może to mi się przyda”, nie zaprzątamy sobie głowy przez cały wieczór co możemy ugotować na następny dzień. Rozmawiając z rodziną i wieszając planner na lodówce w kuchni mamy pewność, że nie będzie grymaszenia przy stole. Dodatkowo nie marnujemy żywności, bo po co wydawać pieniądze na coś co potem wyląduje w śmieciach?

Artykuł zawiera specjalne linki afiliacyjne. Jeśli z nich skorzystacie i dokonacie zakupu na danej stronie, otrzymamy prowizję. Nie płacicie z tego powodu więcej niż normalnie.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.