Nie będę oryginalna jeżeli napiszę, że Święta Bożego Narodzenia to najbardziej magiczny czas w roku. Jednak to coś więcej niż światełka i Mikołaje. To magia, która sprawia, że stajemy się uśmiechnięci i radośni, a w naszych sercach gości ciepło. Jednak dlaczego tak naprawdę ubieramy w domu choinkę? I dlaczego wieszamy jemiołę? I czy zadawaliście sobie kiedyś pytanie jakie mają znaczenie potrawy wigilijne? Przedstawiamy Wam 5 zwyczajów i symboli wigilijnych.

Choinka

Ubieranie choinki to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych zwyczajów Świąt. W Polsce ubieramy choinkę od około XVII/XVIII wieku, jednak pierwsze drzewka pojawiły się znacznie wcześniej u naszych zachodnich sąsiadów. To właśnie w Niemczech zapoczątkowano tradycję przystrajania świątecznego drzewka. W religii chrześcijańskiej oznacza przyjście na świat Zbawiciela jednak w wielu kulturach uznawane jest jako symbol odradzania się.

Choinka bożonarodzeniowa (fot. Kgbo/Wikimedia Commons)
Choinka bożonarodzeniowa (fot. Kgbo/Wikimedia Commons)

Gwiazda

W części domów gości na czubku choinki. Jest również nieodzownym elementem świątecznej tradycji. Symbolizuje oczywiście Gwiazdę Betlejemską, która wskazywała drogę Trzem Mędrcom do stajenki.

Jemioła

Z pewnością, każdy zna tradycję dawania sobie pocałunku pod jemiołą. Jednak dlaczego tak chętnie to robimy? Otóż jemioła to symbol miłości i dobrobytu, gdyż jako jedna z nielicznych zachwyca zielenią zimą, gdy inne rośliny w tym czasie zrzucają swoje liście. Jemiołę w domu należy powiesić nad wejściem lub stołem.

Jemioła (fot. pixabay.com)
Jemioła (fot. pixabay.com)

Opłatek

Bardzo cienki płatek chlebowy wypiekany z mąki i wody. Symbolizuje pojednanie. Jest znakiem miłości i przyjaźni. Jednak nie we wszystkich krajach praktykuje się ten zwyczaj. Opłatek spotykany jest w Polsce, na Litwie, Ukrainie, Białorusi, Słowacji oraz w Czechach, a także we Włoszech.

12 potraw wigilijnych

Dlaczego staramy się aby na naszych stołach w dniu Wigilii było 12 potraw? Symbolizować mają dwunastu apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi w ostatniej wieczerzy. A jakie znaczenie mają poszczególne potrawy? Ryba symbolizuje życie, wiec nie ma co się dziwić, że wierzono, że potrawy rybne zapewnią dostatek i zdrowie. Nieodzownym elementem jest również potrawa z makiem, który symbolizuje płodność i pomyślność na nowy rok. Nie może też zabraknąć potrawy z grzybami, które z kolei według wierzeń mają zapewnić szczęście. Na stole powinien zagościć również barszcz, gdyż według wierzeń buraki zapewniają urodę. Jeżeli chodzi o napoje to symbolem Wigilii jest kompot z suszu. Przyrządzany niegdyś ze śliwki, która miała odpędzać złe moce, jabłka, które według wierzeń zapewniało miłość i zdrowie oraz z gruszki, która symbolizuje długowieczność.

Stół wigilijny (fot. pixabay.com)
Stół wigilijny (fot. pixabay.com)

Z pewnością każdy z nas ma własne świątecznie tradycje, które przekazujemy z pokolenia na pokolenie i jest to jeden z powodów dla których ten czas jest wyjątkowy w każdym domu.

Wesołych Świąt!

Słowo od Redaktora Naczelnego:

Czytelniku, w imieniu całej redakcji SmartAge.pl składam Ci najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Świąt spędzonych w gronie najbliższych w prawdziwie rodzinnej atmosferze. Niech ten magiczny czas przyniesie Ci zdrowie i szczęście, a marzenia, które siedzą głęboko w sercu stały się rzeczywistością. Dziękuję Ci, że jesteś z nami.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.