MikroTik to firma, która jest bliżej znana raczej specjalistom IT niż odbiorcom indywidualnym, a szkoda, ponieważ wiele z oferowanych rozwiązań sprawia, że choćby routery MikroTika mogłyby z powodzeniem zastąpić popularniejsze modele.

Bezpieczeństwo łatwe w obsłudze

Jedną z najważniejszych funkcji routerów MikroTik, a w zasadzie obsługującego je systemu RouterOS, jest łatwe zarządzanie podstawowymi ustawieniami bezpieczeństwa. Pojedyncze polecenia w konsoli pozwalają wyłączyć widoczność PIN-u na ekranie, zablokować odczyt adresu MAC czy zmienić nazwę i hasło administratora urządzenia, co zatrzyma większość ataków. Routery tego producenta, dostępne choćby tutaj: www.senetic.pl/mikrotik/, są dość powszechnie używane tam, gdzie administratorzy sieci chcą w prosty sposób zabezpieczyć dostęp bez konieczności tworzenia własnych dodatkowych skryptów.

Sam fakt, że RouterOS jest projektem otwartoźródłowym i pozwala na doinstalowanie aplikacji zewnętrznych, też ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa i konfigurowalności. W przeciwieństwie do systemów zamkniętych, tutaj dość szybko analizie poddawane są wszystkie luki, co pozwala przedsięwziąć odpowiednie środki zaradcze.

Spore możliwości połączeń

Jednym z największych atutów routerów MikroTik jest ich rozbudowana konstrukcja, pozwalająca na podłączenie wielu urządzeń sieciowych. Nawet stosunkowo nieduże modele chmurowe mają cztery gniazda SFP+ na 24 Gigabit-LAN. To pozwala tworzyć skomplikowane obwody zgodnie z wytycznymi funkcjonalności i bezpieczeństwa korporacyjnego. Oczywiście do pełnej obsługi skomplikowanych zestawów połączeń przyda się dodatkowe oprogramowanie, ale tu znów wraca kwestia otwartego systemu, który na to pozwoli.

Router MikroTik

W przypadku modeli do użytku domowego i w małych biurach oczywiście nie stosuje się takiej liczby gniazd. Jest ich zwykle 5, przy czym część najczęściej obsługuje technologię PoE, co jest istotne przy podłączaniu niektórych akcesoriów i sprzętu IoT. To rozwiązanie cały czas nie może przebić się do mainstreamu u innych producentów.

Akcesoria i moduły w ciągłej sprzedaży

Tym, co dość mocno wyróżnia MikroTika na tle innych firm, jest dostępność modułów i akcesoriów. Zasilacze, moduły, anteny, uchwyty i inne akcesoria są sprzedawane niezależnie. Choć dziś nie wydaje się to wielkim osiągnięciem technicznym, to większość producentów stara się maksymalną ilość akcesoriów zintegrować z hardwarem, czego skutkiem są późniejsze problemy z wymianą na przykład samego zasilacza. Konstrukcja proponowana przez MikroTik to raczej koncepcja znana ze sprzętu sieciowego z wyższej półki, gdzie faktycznie modernizacje i naprawy są konieczne częściej.

W przypadku sprzętu domowego dostępność i akcesoriów, które można wymienić, i oprogramowania, które można skonfigurować pod siebie, to rzadkość. Z drugiej strony, właśnie dzięki temu routery czy switche MikroTik mają dłuższy przewidywany czas eksploatacji, bo zanim się technologicznie zestarzeją, można jeszcze zrobić sporo, żeby przedłużyć czas ich sprawnego działania.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.