Większość dzisiejszych smartfonów posiada ekrany o mocno zakrzywionych krawędziach. Choć wygląda to pięknie i niezwykle nowocześnie, nierzadko powoduje problemy z dobraniem odpowiednich akcesoriów ochronnych. Jakie szkła hartowane pasują na zaokrąglony wyświetlacz telefonu, a także jak dobrać do niego odpowiednie etui? W poradniku przygotowaliśmy zestaw kilku wskazówek, a także propozycje szkła i etui, które pozwolą uniknąć zahaczania i podważania szkła, znacząco przedłużając jego ogólną trwałość.

Czym jest szkło UV Glass?

Wybierając szkło na zakrzywiony ekran smartfona mamy tak naprawdę trzy rodzaje produktów. Każdy z nich posiada swoje wady i zalety, jednak całościowo najlepiej, na tle pozostałych wypada szkło hartowane UV Glass. Największą zaletą tego produktu jest to, że jest ono dopasowane do kształtów wyświetlacza, a zatem nachodzi również na jego krawędzie. Szkło hartowane 3D jest prawdziwym szkłem. Wydaje się to dość oczywiste, jednak produkty tego typu często wykonywane są np. z połączenia folii i szkła.

W przypadku tego produktu mamy tutaj, twarde i specjalnie oprawione szkło, a tym co odróżnia je od innych jest fakt, że posiada ono zakrzywione krawędzie. W związku z czym produkt ten, można zamontować jedynie za pomocą płynnego kleju i utwardzenia go lampą UV. Oczywiście również i szkło hartowane UV Glass nie pokrywa w całości ekranu, ponieważ musi pozostawić miejsce dla krawędzi obudowy. To właśnie w tym miejscu pojawia się kolejny problem, którym jest dopasowanie szkła hartowanego 3D do obudowy smartfona. Zbyt nadbudowane krawędzie pokrowca mogą nachodzić na szkło, które w konsekwencji zacznie się podważać. Może to doprowadzić do odczepienia szkła lub jego zniszczenia, przez zbytnie wyginanie.

Szkło UV Glass

Do jakich smartfonów polecane jest szkło hartowane 3D UV Glass?

Szkło hartowane UV jest stosunkowo nowym produktem na rynku akcesoriów GSM. Do tej pory w znaczącej większości mieliśmy do czynienia z klasycznymi szkłami hartowanymi oraz z foliami ochronnymi. O ile produkty te sprawdzają się w przypadku starszych modeli smartfonów, o tyle przestają być użyteczne wraz z zwiększającymi się krzywiznami wyświetlaczy. Obecnie smartfonami o najbardziej zakrzywionych ekranach są urządzania z serii:

* Warto jednak zaznaczyć, że poprzednie modele każdej z tych serii również posiadały ekrany o zaokrąglonych krawędziach. Dlatego szkło hartowane 3D jak najbardziej można stosować również i na starsze smartfony. Przykładowo pierwszym z takich urządzeń był Samsung Galaxy S7 Edge z 2016 roku.

Najpopularniejszymi modelami szkła UV są produkty: Mocolo UV Glass, T-Max UV Glass, Whitestone DomeGlass. Ceny poszczególnych produktów wahają się od 50 do nawet 200 złotych, co wynika tak naprawdę z rodzaju stelażu instalacyjnego. Najbardziej zaawansowany stelaż posiada Whitestone, w przypadku którego aplikacja odbywa się niemal samoistnie. Z kolei najtańszy produkt marki Mocolo, nie posiada żadnego stelażu przez co polecany jest osobom, które miały wcześniej doświadczenia z szkłem UV.

Szkło UV Glass

Na czym polega problem z dopasowaniem etui do szkła hartowanego 3D?

Szkło hartowane UV Glass w odróżnieniu od pozostałych produktów posiada wykrojnik dostosowany do całej powierzchni smartfona, dzięki czemu zabezpiecza go niemal w całości. Wyzwaniem w dopasowaniu odpowiednich akcesoriów ochronnych okazuje się dobranie takiej obudowy, która nie będzie nachodziła na szkło. Podważanie szkła może doprowadzić do jego zerwania lub do powstania aureoli powietrznej. Są to dwie największe niedogodności związane z tego typu produktem. Na podważonym szkle UV może powstać ramka powietrza wokół jego krawędzi. Jest ona zależna zarówno od frezowania ekranu, jak i od samego podważania szkła przez krawędzie etui. Zwłaszcza jeśli posiada ono bardziej zabudowaną konstrukcję nachodzącą na ekran smartfona. Przykładem telefonów, które mogą napotkać taki problem jest seria urządzeń Samsunga Galaxy S20, zresztą nie są to jedyne urządzenia tej marki, ponieważ producent ogólnie znany jest z telefonów o bardzo mocno zaokrąglonych ekranach. Dlatego tak ważne jest, by dobrze dopasować etui do Galaxy S20 szczególnie jeśli zastosowano na nim szkło o pełnym wykrojniku.

„Szkło hartowane szkłu hartowanemu nie równe”, kolejnym problemem jest wykrojnik, który w jednych modelach jest jeszcze szerszy niż w innych. Marką znaną z największej powierzchni klejenia w szkłach jest firma WhiteStone. Choć produkty tej marki są tymi, które w największym stopniu zakryją ekran smartfona, to również mogą być problematyczne z dobraniem pokrowca. Bardziej uniwersalną marką jest T-Max lub Mocolo.

Szkło UV Glass

Jak wybrać etui do szkła hartowanego UV Glass?

Wybór nie jest tak oczywisty, jakby się wydawało, ponieważ w hurtowaniach GSM dostępna jest naprawdę szeroka oferta pokrowców ochronnych różnych marek. To właśnie dostępność tak wielu akcesoriów powoduje pewne nieścisłości i problematyczny wybór. Główne marki, które możemy wymienić to Spigen, ESR, Ringke, Supcase oraz pomniejsze typu Nillkin i Tech-Protect. Tak naprawdę, chcąc się dowiedzieć, czy wybrane przez nas etui pasuje do szkła 3D musielibyśmy je bezpośrednio przymierzyć, ponieważ nie ma jednej wskazówki, która by nam o tym powiedziała.

W tym przypadku należy uważać na produkty marki Supcase, które same w sobie w zestawie, mogą zawiera ramkę ze szkłem. Nie ma jednak powodu, by całkowicie rezygnować z pancernych obudów tego producenta, a wyłącznie należy mieć na uwadze to, by nie kupić etui wraz ze szkłem. Jeżeli chodzi zaś o pozostałe marki zwłaszcza o produkty firm Spigen oraz Ringke możemy być spokojni, ponieważ zostały one zaprojektowane w przemyślany sposób, tak aby nie nachodzić na szkło hartowane na ekranie. Inną wskazówką może być unikane pokrowców o mocno nadbudowanych ramkach. Tego typu produkty choć dobrze zabezpieczają smartfon w czasie upadków to niestety, ale rzadko bywają kompatybilne z szkłami UV. Można by powiedzieć „coś za coś”, w końcu nie można mieć wszystkiego i coś co dla jednych będzie zaletą, dla innych użytkowników może stanowić wadę.

Szkło UV Glass

Jakie modele etui pasują do większości szkieł UV Glass? Poniżej znajduje się kilka przykładów z podziałem na konkretne marki. Przedstawione produkty są tymi najczęściej wybieranymi przez użytkowników:

  • Spigen: Tough Armor, Neo Hybrid, Ultra Hybrid, Ciel, Liquid Air, Liquid Crystal, Rugged Armor
  • Ringke: Air, Air S, Fusion, Fusion X, Onyx
  • Tech-Protect: TPUCarbon, Xarmor, Flexair, Icon, Marble
  • ESR: Mimic, Essential, Ice Shield, Air Shield Boost

W przypadku marek Tech-Protect, Ringke oraz ESR wybór produktów jest raczej dość ograniczony, ponieważ sami producenci nie posiadają w ofercie zbyt wielu produktów. Inaczej jest z marką Spigen, w której ofercie znajdziemy bardzo duży wybór pokrowców od tych klasycznych, przez przezroczyste i pancerne. Dlatego zachęcamy, by samemu przejrzeć każdy z dostępnych modeli etui do naszego smartfona w sklepie gsm Flavour-Design.pl. Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł pomógł Wam rozwiać większość wątpliwości wyjaśniając na czym polega problem z dopasowaniem szkła 3D do etui telefonu, a także dając gotowe propozycje pasujących modeli obudów.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.