Ubrania z wzorami kamuflażu najczęściej kojarzą się z mundurami żołnierzy. Nie oznacza to jednak, że taka odzież nie jest wykorzystywana przez cywilów oraz osoby nie do końca związane z wojskiem. Charakterystyczne plamy kamuflażu US Woodland oraz Tiger Stripe sprawdzają się również w codziennym życiu, a nawet w mieście, czego przykładem jest nowa kolekcja ubrań polskiej firmy Helikon-Tex.
Krótka historia kamuflaży US Woodland i Tiger Stripe
US Woodland
Kamuflaż US Woodland to jeden z najbardziej rozpoznawalnych kamuflaży w historii. Wprowadzono go do użycia w 1981 roku w amerykańskiej armii, chociaż jego pierwowzór, czyli kamuflaż ERLD opracowano w 1948 roku, a na szerszą skalę zaczęto wprowadzać do użycia w 1967 roku. Kamuflaże te różnią się od siebie szczegółami wzoru, ale dla niewprawnego obserwatora są wręcz identyczne.
US Woodland był podstawowym kamuflażem amerykańskiej armii przez wiele lat. Na początku XXI wieku stopniowo zaczęto go zastępować nowocześniejszymi wzorami kamuflażu, a w 2012 roku oficjalnie wycofano z użycia. Wykorzystywano go zarówno w umundurowaniu i wyposażeniu, jak i na pojazdach należących do wojska. Opracowano go głównie z myślą o wykorzystaniu w Europie i klimacie umiarkowanym oraz leśnym. Co istotne, na przestrzeni lat, podobne wzory, lub nawet takie same, wprowadzono w dziesiątkach armii na całym świecie. Nawet w Rosji pojawiły się jego lokalne kopie. Obecnie stopniowo jest wycofywany i zastępowany skuteczniejszymi wzorami, ale mimo to wiele formacji dalej z niego korzysta. Polski kamuflaż wzór wz. 93 Pantera w pewnym stopniu przypomina amerykański kamuflaż US Woodland, ale różni się od niego kształtem plam i kolorami.
Tiger Stripe
Wzór Tiger Stripe (lub też tigerstripe) powstał w latach 60. w USA, jednak ciężko jednoznacznie określić jego twórcę. Wprowadzono go do użycia w Wietnamie, a korzystały z niego głównie amerykańskie oddziały specjalne. Z czasem przyjęto go do użycia w innych armiach. Co ciekawe, powstało wiele lokalnych odmian tego kamuflażu, różniących się szczegółami wzoru, ale wszystkie te wzory klasyfikuje się jako kamuflaż tigerstripe.
Najczęściej używa się go w dżungli i rejonach tropikalnych, stąd charakterystyczne cieńsze kreski w różnych barwach, które przypominają roślinność lasów deszczowych i dżungli. Mimo upływu lat, tigerstripe pozostaje cały czas w użyciu, chociaż sam wzór kamuflażu nieznacznie się zmienia.
Zastosowanie nie tylko w wojsku
Ze względu na swoje cechy, kamuflaż US Woodland szybko zyskał popularność poza wojskiem. Jego wzór idealnie sprawdza się jak sama nazwa wskazuje, w lasach. W związku z tym jego użytkownikami stali się m.in. leśnicy, myśliwi oraz fotografowie (a także czasami nawet wędkarze), którzy potrzebują jego praktycznych możliwości np. podczas obserwacji leśnych zwierząt. Przez wiele lat w tym wzorze kamuflażu dostępne były jednak tylko ubrania projektowane pod żołnierzy, często nawet z demobilu. Dopiero gdy wzór ten zaczęto stosować w odzieży i wyposażeniu projektowanym nie tylko dla użytkowników wojskowych, zaczął on zyskiwać popularność również jako militarny dodatek, podkreślający zainteresowania użytkownika, a nie pełniący rolę maskującą.
Firma Helikon-Tex wprowadziła do swojej oferty długą listę produktów, które dostępne są w kamuflażu US Woodland. Zaczyna się ona od tradycyjnych ubrań jak bluzy i spodnie UTP, BDU czy też SFU Next, przez dodatki w formie kapeluszy i czapek, aż po wszelkiego rodzaju plecaki, torby oraz organizery taktyczne. Dzięki temu możliwe jest skompletowanie pełnego stroju i munduru w tym wzorze kamuflażu, albo wykorzystanie dodatkowych elementów wyposażenia w kamuflażu do innych ubrań.
Jak przystało na odzież o charakterze militarnym, jest ona wykonana z wysokiej jakości materiałów z licznymi wzmocnieniami użytkowymi, które zabezpieczają newralgiczne miejsca jak łokcie oraz kolana przed przetarciem. Nie zabrakło również tak przydatnych pojemnych kieszeni zapinanych na rzepy lub zamki błyskawiczne. Umieszczono je tak, aby maksymalnie ułatwić do nich dostęp. Ma to duże znaczenie, gdy chcemy szybko coś z nich wyciągnąć.
W przypadku bluz i kurtek zastosowano również dodatkowe naszywki z rzepem, które pozwalają na spersonalizowanie ubrań. Dla miłośników militariów, ASG lub pracowników różnych służb to dodatkowy atut, pozwalający na łatwe zaprezentowanie np. odznak przynależności do grup i formacji.
Spodnie w zależności od wybranego modelu wyposażone są w kieszenie na udach, bardziej z przodu, boku lub z tyłu. W przypadku spodni taktycznych otrzymujemy również dodatkową kieszeń która może pomieścić magazynek do broni – a co za tym idzie, w cywilnym użyciu jakieś dłuższe i węższe przedmioty.
Dostępne w ofercie plecaki i torby również zasługują na uwagę. Plecak EDC (ang. Every-Day Carry) idealnie nada się jako codzienny plecak miejski oraz na wycieczki. Pojemne wnętrze (21 litrów) pozwala na zabranie wszystkich najpotrzebniejszych rzeczy. Co istotne, plecak jest tak skonstruowany, że jeśli nie musimy go w pełni zapełniać, nie będzie zajmował dużo miejsca. Zmieścimy w nim małego laptopa, ubrania, i wiele więcej. Materiał z którego wykonany jest plecak jest również bardzo wytrzymały, dzięki czemu jest bardziej odporny na rozcięcie o ostre krawędzie itp.
Kolekcja ubrań w kamuflażu Tiger Stripe wypada nieco inaczej, gdyż ten wzór kamuflażu chociaż efektowny, jest mniej użyteczny w europejskim klimacie. W związku z tym lepiej pasuje jako dodatek do ubrań np. miejskich. Bluza Rogue z kapturem świetnie pasuje choćby do jeansów lub ciemnych spodni, a dzięki wykonaniu z ciepłego, ale nie grubego materiału, zapewni komfort użytkowania. Bluza wykonana jest z poliestru z bawełnianymi i nylonowymi wstawkami oraz elementami z siatki. Dodatkowe kieszenie ukryte w bluzie również wpływają na wygodę jej użytkowania. Śmiało możemy jednak dobrać do niej pasujące spodnie w tym samym wzorze kamuflażu – długie i krótkie.
Miejska eksploracja
Ubrania te docenią zarówno miłośnicy militariów i wojska, którzy chcą poczuć wojskowy klimat w swoim ubiorze, jak pracownicy służb potrzebujący solidną, dobrze wykonaną i użyteczną odzież, oraz choćby fotografowie, który muszą działać w trudnym terenie bądź w lesie.
Liczne kieszenie pozwalają na wygodne schowanie smartfona, kluczy, portfela oraz innych przydatnych przedmiotów. Zamki błyskawiczne zwiększają również bezpieczeństwo i utrudniają zarówno ewentualne kradzieże jak i uniemożliwiają przypadkowe zgubienie zawartości kieszeni. Kieszenie na rzepy są również tak zaprojektowane, aby niczego nie zgubić, a równocześnie aby możliwe było szybkie schowanie i wyciągniecie zawartości.
Dzięki różnorodności oferowanych modeli ubrań – zarówno bluz i kurtek jak i spodni, łatwo skompletować idealnie dopasowaną do naszych potrzeb odzież. Warto przy tym pamiętać, że znaczna część ubrań chociaż oferuje możliwość dodatkowego dopasowania do sylwetki, ma dalej wojskowy fason, czyli jest nieco większa i obszerniejsza. Przydaje się to, kiedy trzeba założyć kilka warstw ubrań, oraz zwiększa komfort poruszania się, ale równocześnie sprawia, że jeśli zależy nam na wyglądzie, lepiej dokładnie przejrzeć tabelę rozmiarów.
Helikon-Tex
Firma Helikon-Tex jest jednym z bardziej znanych w Polsce producentów odzieży o charakterze militarnym i outdoorowym. Swoją działalność rozpoczęła już w 1983 roku i przeszła daleką drogę od firmy sprzedającej wyposażenie z demobilu, aż po producenta i dystrybutora odzieży i wyposażenia własnych projektów.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Helikon-Tex, której dziękuję za możliwość sprawdzenia ich produktów w praktyce.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.