Nie ważne, czy pływacie na rejsy dalekomorskie, oceaniczne czy pod żaglami na wodach śródlądowych. Spędzacie na pokładzie całe tygodnie lub miesiące, czy też odliczacie dni, by wyrwać się na wodę choć raz w roku, choć na chwilę, choć na kilka dni. A może Wasza stopa nigdy nie stała na pokładzie jachtu, statku czy okrętu, ale od dziecka kochacie opowieści o Wielkich Kapitanach, pirackich przygodach, słynnych Żaglowcach, erze białych plam na mapach i wielkich odkryć geograficznych?

Pragniecie zatrzymać w pamięci przyjemne chwile pod żaglami, marzycie o kolejnym lub pierwszym w życiu rejsie a może po prostu podoba Wam się marynistyczne połączenie mosiądzu i drewna rodem z XVII-wiecznych żaglowców.

Prezenty dla Żeglarza, dekoracje marynistyczne, morskie upominki

Wasze morskie wspomnienia, żeglarskie pasje i marzenia sprawiają, że tak popularne a zarazem wysublimowane są akcenty marynistyczne w wystroju domów, mieszkań, biur czy gabinetów. Niekoniecznie mówimy tu o całych pomieszczeniach stylizowanych na morskie kubryki, kambuzy czy drewnianych tarasach w formie pokładu łodzi. Oczywiście zdarzają się również takie i chylimy czoła nad zaangażowaniem i pasją ich właścicieli, wszak marzenia i miłość do morza i żagli wyrażać można na różne sposoby.

Marynistyczne dekoracje, żeglarskie prezenty, morskie upominki zmieniają charakter i nadają niezwykłego, niepowtarzalnego „ducha” każdemu wnętrzu. Najczęściej bazują na uniwersalnych i ponadczasowych symbolach żeglarstwa, morza, marynistyki, nautyki.

Prezenty dla Żeglarza, dekoracje marynistyczne, morskie upominki

Jaki jest więc najlepszy prezent dla Żeglarza lub osób zakochanych w Wielkim Błękicie, potężnych żaglowcach, szybkich jachtach motorowych i pomieszczeniach w stylu marynistycznym? Sięgnijmy do absolutnej klasyki!

Mosiężna busola żeglarska – podobna do tych, używanych w czasach Wielkich Odkryć Geograficznych, gdy odważni Kapitanowie odkrywali nieznane lądy i wyznaczali nowe szlaki handlowe. Na przestrzeni wieków niezliczone rzesze żeglarzy korzystały z kompasów i busoli na wszystkich morzach i oceanach. To kompas pozwalał im wyznaczyć i utrzymać kurs. Busola wskazywała północ ale również kierunek do rodzimego, wytęsknionego portu. Dawniej niezbędny przyrząd nawigacyjny, współcześnie podstawowy element marynistycznego wystroju wnętrz i idealny prezent dla Żeglarzy i miłośników morza i żagli.

Prezenty dla Żeglarza, dekoracje marynistyczne, morskie upominki

Mosiężna luneta żeglarska – to dzięki niej kapitanowie lustrowali horyzont, wypatrując wrogich okrętów, raf i niebezpieczeństw oraz wymarzonego lądu. Morski symbol umiejętności przewidywania i dalekowzroczności. Mosiężna, kapitańska luneta pozwala nie tylko patrzeć w morze, ale również, symbolicznie rzecz jasna, patrzeć w przyszłość, sięgać gdzie wzrok nie sięga, dostrzegać właściwe rozwiązania i wybierać bezpieczny kurs również w życiu rodziny lub firmy.

Drewniane koło sterowe – kolejny klasyczny prezent dla Ludzi Morza oraz wszystkich miłośników żaglowców, statków, okrętów… Marynistyczny symbol „trzymania steru władzy”, dowodzenia, kierowania zespołem ludzkim, który podkreśla wiedzę, odpowiedzialność i prestiż sternika, który dzierży je w swoich dłoniach. Drewniane koło sterowe na ścianie w gabinecie czy salonie wskazuje na człowiek, który czuje wagę swoich wyborów, kursów, które obiera, ale również odpowiedzialności za podejmowane decyzje.

Prezenty dla Żeglarza, dekoracje marynistyczne, morskie upominki

Modele najpiękniejszych w historii jachtów i słynnych żaglowców, drewniane modele klasycznych łodzi motorowych. Nie ma chyba bardziej „marynistycznego” przedmiotu, bardziej nobilitującego żeglarskiego prezentu niż każdy w wymienionych modeli, który doskonale prezentuje się na biurku, komodzie czy regale właściciela. Drewniany model jachtu królewskiej J Klasy, wielki model żaglowca, który bił rekordy transoceanicznych tras, toczył zwycięskie bitwy morskie lub przyczyniał się do odkrywania nowych lądów.

Prestiżowy i niepowtarzalny drewniany model legendarnej łodzi motorowej Riva, Chris Craft lub współczesny Sunseeker czy Wally… każdy z tych modeli nada niezwykłego, elitarnego klimatu pomieszczeniu, w którym się znajduje, jednocześnie znamionując właściciela jako człowieka o nietuzinkowych zainteresowaniach i wyjątkowym guście.

Prezenty dla Żeglarza, dekoracje marynistyczne, morskie upominki

Każdy z powyższych przedmiotów związanych z morzem, nautyką i historią żeglarstwa, podobnie jak mosiężne sekstanty, dzwony okrętowe, zegary słoneczne czy lampy okrętowe to marynistyczne dekoracje w ponadczasowym stylu, niepowtarzalne morskie upominki i stylowe żeglarskie prezenty, które z radością i wzruszeniem przyjmą obdarowani. Przywołują najlepsze wspomnienia dni spędzonych pod żaglami, kultywują tradycje morskie, są dowodem historii a przede wszystkim dobrego, ponadczasowego gustu, który opiera się przemijającym modom i trendom.

Podziel się.

O autorze

Marynistyka.org

Prezenty dla Żeglarzy i Ludzi Morza, dekoracje marynistyczne, morska kultura, historia, tradycje, żeglarskie upominki.