Automatyzacja procesów przemysłowych i stosowanie nowoczesnych rozwiązań do transportu cieczy wymaga użycia komponentów, które odznaczają się wysoką jakością i wydajnością. Z tego powodu wszelkiego rodzaju urządzenia, w których zachodzi potrzeba zastosowania pomp przemysłowych do transportu różnego rodzaju medium, muszą być wyposażone w jak najlepsze podzespoły pompujące.

Wśród oferty obejmującej tego typu produkty, pompy Varisco cieszą się na rynku olbrzymim zaufaniem i uznaniem. Jest to solidna włoska marka, która istnieje od 1932 roku. Aktualnie wchodzi w skład konglomeratu o światowym zasięgu – grupy Atlas Copco, znanej z projektowania i produkcji wysokiej klasy pomp przemysłowych.

Duży nacisk na rozwój innowacyjnych technologii i przewidywanie trendów rynkowych pozwoliła marce wybić się na prowadzenie, w tym dość konkurencyjnym środowisku. Firma posiada rozbudowane centrum badawczo-rozwojowe, w którym produkty przechodzą wnikliwe testy i kontrolę jakości.

Pompy zębate Varisco – zasada działania

Zasada działania pomp zębatych jest prosta i taka również jest ich konstrukcja. Jest to jeden z głównych powodów ich olbrzymiej popularności. Pompa zębata jest pompą wyporowo–rotacyjną o zazębieniu wewnętrznym lub zewnętrznym. Stosunkowo nieskomplikowana budowa oznacza mniejsze prawdopodobieństwo awarii, a w razie problemów, prostszą i tańszą regenerację.

Pompy zębate Varisco mają konstrukcję modułową, dzięki czemu bardzo łatwo można wymienić zużyty już komponent na nowy, co przywraca pompie pełną sprawność. Tego typu urządzenia odznaczają się dużą wydajnością i trwałością. Zaletą pomp zębatych jest również to, że pracują równo, spokojnie i cicho. Nie są to jednak jedyne pompy, produkowane przez markę Varisco.

Pompy Varisco – rodzaje i zastosowanie

Varisco produkuje pompy dla szeroko pojętego przemysłu. Znajdziemy tam szereg niezwykle wydajnych modeli pomp zębatych z serii V oraz pomp wirnikowych, odśrodkowych, próżniowych, głębinowych, zatapialnych, monośrubowych i pomp z napędem magnetycznym. Wszystkie urządzenia mają bardzo szerokie zastosowanie. Poniżej prezentujemy wybrane serie pomp Varisco i ich przeznaczenie:

  • Pompa serii V – jest to pompa wyporowa o zazębieniu wewnętrznym, która świetnie sprawdzi się zarówno w przemyśle spożywczym, jak i chemicznym. Jej konstrukcja jest niezwykle masywna i wytrzymała. Może być używana do pompowania cieczy z cząsteczkami ściernymi.
  • Samozasysająca pompa wirowa serii J – pompa wirowa dedykowana do zasysania cieczy z zanieczyszczeniami, świetnie sprawdza się w budownictwie do osuszania kanałów czy wykopów budowlanych, przemyśle oraz aplikacjach awaryjnych. Jej wydajność to 1200 m3/h. Pompa może zasysać z głębokości 7,5 metra.
  • Pompy z napędem magnetycznym – w serii V dostępna są również pompy w wersji z napędem magnetycznym, gdzie uszczelnienie statyczne pozwala na przeniesienie momentu obrotowego bez kontaktu i bez przecieków, co jest szczególnie ważne w przypadku pompowania cieczy polimeryzujących, wybuchowych i łatwopalnych.
  • Pompy serii S – są to pompy ściekowe głębinowe. Ich zadaniem jest pompowanie, uzdatnianie i oczyszczanie wody oraz ścieków, w których mogą znajdować się cząsteczki stałe. Urządzenia te mają zastosowanie w przemyśle, rolnictwie, inżynierii lądowej, ratownictwie (odprowadzanie ścieków z zalanych piwnic, terenów oraz w ratownictwie gaśniczym).
  • Pompy zatapialne serii D – są to pompy elektryczne. Zastosowana w nich podwójna komora zewnętrzna, pozwala na dodatkowe schłodzenie silnika. Pompy zatapialne z podwójną komorą służą do usuwania wody z zalanych terenów czy piwnic. Można ją stosować do tłoczenia wody z zawartością błota, piasku czy gliny oraz cieczy z obecnością stałych ciał w zawiesinie.
Podziel się.