Wśród producentów pendrivów SanDisk zajmuje jedno z czołowych miejsc. W swojej ofercie ma pamięci o pojemności od kilku GB do kilkaset GB. Jedną z ciekawszych linii jest natomiast seria SanDisk Extreme PRO, oferująca pendrivy o pojemności 128 i 256 GB. Postanowiliśmy sprawdzić jak wypadają one w praktyce.

SanDisk Extreme PRO USB 3.1 to obecnie jeden z większych pod względem pojemności w sprzedaży (i zachowujących przystępną cenę). Dostępny jest w dwóch wersjach – 128 GB i 256 GB. Jak przystało na produkt z wyższej półki, otrzymujemy pendriva w solidnej, aluminiowej obudowie z wysuwanym złączem USB 3.1. Od strony wizualnej można więc śmiało powiedzieć, że jest to bardzo ładny pendrive, ale bez efekciarskich dodatków.

SanDisk Extreme PRO USB 3.1 128 GB
SanDisk Extreme PRO USB 3.1 128 GB

Najważniejszą kwestią w tego typu sprzęcie jest jednak jego prędkość. Producent chwali się, że prędkość odczytu może dojść do 420 MB/s, a zapisu do 380 MB/s. Wiadomo, że są to wartości orientacyjne, a nie faktyczne, ponieważ wpływ na wynik końcowy ma wiele czynników, w tym źródło, z którego kopiujemy dane.

W przypadku SanDiska Extreme PRO o pojemności 128 GB podczas testów przy użyciu programu CrystalDiskMark prędkość odczytu doszła do 278 MB/s, a zapisu do 238 MB/s. Co istotne, bardzo zbliżone wartości wychodziły przy różnych pojedynczych plikach o wadze od 50 MB do 32 GB.

Co taki wynik oznacza w praktyce? Ważący 30 GB film skopiujemy w około 2-3 minut, natomiast 4 GB małych plików (około 600) w około minutę. Można więc śmiało powiedzieć, że pod względem prędkości pendrive wypada znakomicie i to niezależnie od tego czy kopiujemy duże pliki, czy małe. Nie każda pamięć może się pochwalić takim wynikiem.

Poddany takiemu samemu testowi model o pojemności 256 GB uzyskał prawie identyczne wyniki, co również dobrze świadczy o całej serii – zwłaszcza, że oba pendrivy reklamowane są takimi samymi prędkościami.

SanDisk Extreme PRO USB 3.1 128 GB
SanDisk Extreme PRO USB 3.1 128 GB

Kolejną zaletą jest program szyfrujący SanDiskSecure, obsługujący 128-bitowe szyfrowanie plików. Oczywiście możemy użyć innych programów na dowolnym pendrivie, jednak zaletą SanDiska jest to, że mamy wszystko razem i nie musimy niczego szukać.

Jedyną wadą SanDiska Extreme PRO na jaką trafiłem jest temperatura pracy. Już po chwili jego obudowa rozgrzewa się bardzo mocno. Owszem świadczy to o tym, że oddaje ona ciepło, ale z drugiej strony skoro obudowa jest tak rozgrzana, to co się dzieje wewnątrz?

SanDisk Extreme PRO USB 3.1 128 GB
SanDisk Extreme PRO USB 3.1 128 GB

Obecnie na rynku dostępnych jest sporo różnych pamięci o pojemności 128 GB, oraz coraz więcej o pojemności 256 GB. Nie wszystkie jednak mogą pochwalić się dobrą prędkością zapisu i odczytu. Co istotne, producent zapewnia dożywotnią gwarancję (lub na 30 lat w krajach, w których prawo nie przewiduje dożywotniej gwarancji).

Pod względem ceny, pendrive wypada również całkiem nieźle. Model 128 GB kosztuje około 200-220 zł, a model 256 GB 360-390 zł. Dla niektórych może to być wysoka cena, ale z drugiej strony pamiętajmy o pojemności jaką dysponują te pendrivy. SanDisk Extreme PRO USB 3.1 jest więc całkiem niezłym i wartym polecenia pendrivem.

Więcej informacji o tym pendrivie znaleźć możecie na stronie producenta: SanDisk Extreme PRO USB 3.1

9 Awesome

SanDisk Extreme PRO USB 3.1 jest całkiem niezłym i wartym polecenia pendrivem dysponującym dobrą prędkością zapisu i odczytu, oraz optymalną ceną.

  • Ocena użytkowników (6 Głosów) 5.7
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.