Postęp technologiczny, dokonujący się w branży elektronicznej jest efektem nieustannie prowadzonych badań nad nowymi możliwościami oraz innowacyjnymi rozwiązaniami, które pozwoliłyby mocniej zautomatyzować produkcję podzespołów i tym samym obniżyć jej koszty. To szczególnie ważne w kontekście faktu, że np. na polskim rynku pracy odczuwalny jest brak odpowiednio wykwalifikowanej kadry pracowniczej dla branży elektronicznej. Wytwórcy starają się zminimalizować negatywny wpływ tego faktu na efektywność produkcji między innymi poprzez coraz większą automatyzację pracy, co pozwala przydzielić pracowników do zadań i prac, których zautomatyzować się nie da.

Nowe technologie – komu zaufać?

Nowoczesne maszyny produkcyjne są na tyle skomplikowanymi konstrukcjami, że właściwe dobranie rodzaju i typu urządzenia do potrzeb danej linii produkcyjnej nie jest sprawą prostą. W tej dziedzinie najlepszym rozwiązaniem jest zaufanie specjalistom, którzy po zapoznaniu się z bieżącą sytuacją w przedsiębiorstwie dobiorą sprzęt tak, by zoptymalizować produkcję, jednocześnie zapewniając możliwość wprowadzenia na linii produkcyjnej w przyszłości różnego rodzaju modyfikacji, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dobrym przykładem takiej firmy jest PB Technik, przedsiębiorstwo zajmujące się dystrybucją maszyn montażowych i produkcyjnych uznanych światowych marek, a także oferujące kompleksowe usługi w zakresie dostaw linii technologicznych oraz wdrażania procesów produkcyjnych. Firma istnieje na rynku nieprzerwanie od 1991 roku, co jest najlepszą rekomendacją dla podmiotu funkcjonującego w tak konkurencyjnym środowisku.

Nowe technologie w produkcji i montażu elektroniki

Przyszłość dzieje się teraz

Warto mieć też na uwadze, że przełom w zakresie technologii produkcji elektroniki dokonuje się z dnia na dzień – obecnie dla wielu firm, zwłaszcza tych mniejszych, sporym novum są półautomatyczne stanowiska montażowe czy urządzenia do automatycznego lutowania podzespołów montowanych w technologii THT. Nie znaczy to jednak wcale, że taki stan rzeczy utrzyma się długo: dla przykładu firma Seiko Epson Corporation zaprezentowała roboty przemysłowe, które zostały zaprojektowane do pracy przy taśmie produkcyjnej zamiast ludzi.

Roboty te wyposażone są w zaawansowaną sztuczną inteligencję, dłonie podobne kształtem i funkcjonalnością do dłoni człowieka, a dodatkowo posiadają zestaw czujników nacisku oraz kamer, co ma im zapewnić możliwość wykonywania zadań dotąd niedostępnych dla maszyn. Pokazuje to wyraźnie, że automatyzacja produkcji elektroniki to proces przebiegający wielotorowo.

Nowe technologie w produkcji i montażu elektroniki

Z perspektywy producentów coraz większa automatyzacja procesu wytwarzania podzespołów elektronicznych jest typowym przykładem sytuacji, w której nie da się przegrać, o ile mądrze się zainwestuje. Jest to bowiem inwestycja w technologie, które dziś jeszcze są innowacyjne i względnie rzadko wykorzystywane, ale już w niedalekiej przyszłości staną się powszechnym standardem w branży. Z drugiej natomiast strony poprzez możliwość oddelegowania już posiadanej, wykwalifikowanej kadry do zadań, których automaty nie są w stanie wykonać, firmy zyskują czas na to, by na rynku pracy pojawili się nowi pracownicy, dysponujący umiejętnościami dostosowanymi do współczesnych wymagań w branży.

Tekst powstał we współpracy z firmą PB Technik, czołowym polskim dystrybutorem urządzeń dla elektroniki przemysłowej.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.