W latach 70. amerykański bank Manufacturers Hanover Trust wyprodukował trzy, niesamowite i jedyne w swoim rodzaju samochody AnyCar I, II i III. Każde z aut składało się z części pochodzących z 20 do nawet 50 innych samochodów. Wykorzystywano je w reklamach… pożyczek.

Na początku lat 70. bank Manufacturers Hanover Trust (działający od 1905 roku) wpadł na pomysł zorganizowania nietypowej akcji marketingowej, której celem była reklama pożyczek oferowanych przez bank specjalnie na zakup samochodów – nowych lub używanych.

Aby oddać ideę pożyczki, hasłem reklamowym stało się określenie “For any car you have in mind” (pol. Na każdy samochód, który masz na myśli). Nie do końca wiadomo kto stworzył projekt pierwszego z samochodów, który zaprezentowano w 1971 roku i wykorzystano w reklamach. Wiadomo jedynie, że składał się on z części pochodzących z Forda Falcona, Chryslera 300 i Volkswagena Garbusa. Podobno użyto części pochodzących łącznie z 22 różnych aut z lat 50., 60. i 70.

W 1973 i 1975 roku zbudowano dwa kolejne samochody, tym razem składające się z części pochodzących z nawet 40 lub 50 różnych samochodów. Każdy z nich otrzymał nazwę Anycar i odpowiedni numer. Wykorzystywano je przez pewien czas w reklamach, po czym sprzedano je prywatnym kolekcjonerom. Do naszych czasów przetrwały na pewno dwa z trzech zbudowanych aut. Jedno z nich cały czas pozostaje w USA, a drugie trafiło do Europy. Los trzeciego samochodu nie jest znany.

AnyCar II

AnyCar II

Tym co wyróżniało wszystkie te samochody był fakt, że chociaż składały się z najróżniejszych podzespołów, były to w pełni funkcjonalne samochody.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.