Antywirus to najpopularniejsze oprogramowanie ochronne, które każdy z nas powinien zainstalować w swoim komputerze. Większość z nas korzysta z jego ochrony, ale tylko nieliczni wiedzą, jak on właściwie działa.

Większość użytkowników nie wie, w jaki sposób antywirus lokalizuje i zwalcza zagrożenia. Jak rozpoznaje złośliwe oprogramowania? Jeśli Ty również nie wiesz, jak działają antywirusy, to dobrze trafiłeś! Właśnie o tym będziemy dziś mówić!

Co to jest baza sygnatur?

Baza sygnatur to jedna z najważniejszych części każdego antywirusa. W bazie znajdują się krótkie, zwięzłe informacje i fragmenty złośliwych programów, czyli tzw. sygnatury wirusów.

Sygnatury pozwalają antywirusowi zidentyfikować dane oprogramowanie, a nawet całą jego rodzinę. Bardzo ważne jest, aby producent na bieżąco aktualizował bazę i umieszczał w niej sygnatury najnowszych programów malware, aby antywirus zapewniał skuteczną ochronę na najwyższym poziomie.

Oprogramowanie antywirusowe zapamiętuje informacje znajdujące się w bazie sygnatur i podczas skanowania dysku porównuje je z każdym plikiem lub z każdym programem, który instaluje się w naszym systemie. Jeśli antywirus zauważy podobieństwo, podnosi alarm, informuje nas o zagrożeniu i uruchamia systemy zwalczające intruza.

Jak działają antywirusy?

Najpopularniejsze typy sygnatur

1. Sygnatury powstałe z wykorzystaniem funkcji skrótu to najłatwiejsze do zastosowania metody tworzenia sygnatur złośliwego oprogramowania. Skrót, czyli tzw. hash, powstaje dla znanego, istniejącego już szkodliwego programu i na zasadzie porównania pozwala dość łatwo zidentyfikować danego intruza.

Takie zastosowanie sygnatur ma niestety kilka wad, gdyż nawet najdrobniejsza zmiana, która pojawi się w kodzie złośliwego oprogramowania, spowoduje, że stara sygnatura nie wykryje nowej wersji wirusa. Poza tym, jeśli dla różnych programów powstaną te same skróty, antywirus będzie podnosił fałszywe alarmy.

Rozwiązaniem w przypadku tego typu złośliwych plików może być tzw. fuzzy hashing, czyli metoda, która pozwala utworzyć wspólne sygnatury dla różnych programów, które zawierają wspólne fragmenty kodu. Jest to jednak dość trudne i nie gwarantuje skuteczności na 100% poziomie.

Jak działają antywirusy?

2. Sygnatury bajtowe polegają na wykorzystywaniu wybranych sekwencji bajtów złośliwego kodu lub wykorzystywanych przez niego danych. Jest to dość skuteczna metoda, która umożliwia rozpoznawanie całych rodzin złośliwych programów, gdyż identyczne wzorce bajtowe można zwykle znaleźć we wszystkich wariantach danego szkodnika. Nic więc dziwnego, że ta metoda od dawna już wykorzystywana jest w antywirusach.

3. Sygnatury heurystyczne to najbardziej skomplikowana część każdego antywirusa, gdyż każdy producent opracowuje własne algorytmy i systemy. To największe pole do popisu. Można wykazać swój potencjał i opracować innowacyjne rozwiązania jak np. mechanizmy behawioralne, które wykorzystuje antywirus Bitdefender.

Metoda behawioralna, którą może pochwalić się oprogramowanie antywirusowe Bitdefender, polega na analizie i rozpoznaniu szkodliwych programów poprzez podobne zachowania. Cieszy się ona niemal 100% skutecznością i pozwala wykryć nawet najnowsze szkodniki, które dopiero pojawiły się w sieci!

Dzięki innowacyjnym metodom, w które zaopatrują swoje produkty najlepsi producenci, możemy być pewni, że mamy skuteczną ochronę przed najnowszymi złośliwymi programami.

Jeśli szukasz skutecznego antywirusa wejdź na https://bitdefender.pl/

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.