Środowisko biznesowe zmienia się dynamicznie. Dzieje się to m.in. za sprawą nowoczesnych technologii. W każdej branży jest szereg narzędzi cyfrowych, jakie zwiększają efektywność i wygodę pracy. Dotyczy to też biur rachunkowych, gdzie dzięki automatyzacji można znacznie lepiej zarządzać danymi finansowymi i procesami biznesowymi.

W przypadku pracy księgowego podstawowym programem pozwalającym na pewną automatyzację procesów jest program dla biur rachunkowych. Posiada sporo zalet, a jeśli do tego zostanie zintegrowany z systemem ERP, korzyści z jego użytkowania będzie jeszcze więcej.

Dlaczego automatyzacja jest tak pożądana?

Prowadzenie nowoczesnego biura rachunkowego powinno uwzględniać wykorzystanie programów informatycznych, których zastosowanie oznacza dużą oszczędność czasu. Jednocześnie część obowiązków jest powtarzalnych. Przetwarzanie faktur, generowanie raportów i płatności to zadania, które z powodzeniem można zautomatyzować. Dzięki temu, że nie trzeba będzie poświęcać czasu na wykonywanie ich ręcznie, czas można poświęcić na inne czynności. Automatyzacja przekłada się również na eliminację błędów. Już prosty program rachunkowy potrafi znacząco usprawnić pracę, ale warto pójść o krok dalej i rozważyć wdrożenie w firmie systemu ERP.

Integracja programu rachunkowego z systemem ERP

System ERP jest specjalistycznym oprogramowaniem, jakie służy do zarządzania całym przedsiębiorstwem. Kluczem jest jego struktura i praca na wspólnej bazie danych. Kolejnym krokiem w stronę efektywnego zarządzania jest podjęcie decyzji o integracji z programem rachunkowym, z jakiego już biuro korzystało albo wybranie systemu ERP, w którym jednym z modułów stanowi program rachunkowy. Oprogramowanie pozwala na gromadzenie danych w jednej wspólnej bazie, do której mają dostęp wszyscy uprawnieni pracownicy. Przykładem ERP, w którym znajduje się moduł dla księgowości, jest enova365. Więcej na ten temat jest na stronie www.enova.pl.

Nowoczesne biuro rachunkowe: automatyzacja i integracja z pomocą ERP

Jakie są największe korzyści integracji programu rachunkowego z systemem ERP

Wśród największych zalet na pierwszy plan wysuwa się wspomniana oszczędność czasu i mniejsze prawdopodobieństwo występowania błędów. Dane są uporządkowane, można je dowolnie ze sobą zestawiać, sortować i w razie konieczności z łatwością wyszukać dokumenty, jakie w danej chwili są potrzebne.

Oprócz tego praca z systemem ERP może odbywać się zdalnie, co oznacza, że dostęp do zestawu danych księgowy ma z dowolnego miejsca. Systemy ERP cechują się dużą elastycznością i w razie potrzeby, nie trzeba wdrażać nowego oprogramowania a dodać nowy moduł, do tych, jakie w biurze już są.

Biura rachunkowe obsługują wiele firm i przetwarzają mnóstwo danych. Z tego względu na wygodę pracy księgowego wpływa obecność panelu kontrahenta, za pośrednictwem którego można szybko wymieniać korespondencję i dokumenty z kontrahentami. To z kolei zapewnia wygodną komunikację, co docenią nie tylko pracownicy biura, ale też i ich klienci.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.