Praca IT to jeden z najgorętszych tematów ostatnich lat. Media nieustannie dostarczają nam informacji o nowych, innowacyjnych rozwiązaniach. Programiści stają się prawdziwymi gwiazdami, które mają swoich agentów. Ale mimo, że stawki w IT rozpalają wyobraźnię, branża cierpi na nieustanne niedobory kadrowe. A wszystko przez ten „piekielnie trudny kod”.

Ale czy programowanie jest naprawdę trudne? Jak często bywa z obiegowymi opiniami, jest w nich ziarnko prawdy. Teoretycznie, każdy może nauczyć się programowania i pisania kodów. Nie istnieje jakiś zestaw wymagań, które by jasno określały, kto się nadaje, a kto nie. Nie potrzebujesz żadnej wiedzy matematycznej. Wystarczy umiejętność przewidywania zależności przyczynowo-skutkowych.

Mimo to, programowanie nie jest dla każdego. Podobnie jest z wieloma innymi zawodami. Większość z nas jest w stanie zdać egzamin na prawo jazdy. Nie każdy jednak odnalazłby się w karierze zawodowego kierowcy. A tym bardziej kierowcy rajdowego. Najprostszym powodem są nasze upodobania. Każdy może pisać kody, ale nie każdy odnajdzie w tym satysfakcję.

Praca IT

Czy każdy może zostać programist(k)ą?

O ile nabycie podstawowych umiejętności programowania jest łatwe, zawód kodera wiąże się z nieustanną zmianą. Podobnie jak w wielu innych branżach, ponieważ wiedza szybko się dezaktualizuje. Nabyte kilka lat temu umiejętności, nie aktualizowane i nie rozwijane na bieżąco często z czasem okazują się bezużyteczne. Programista musi umieć myśleć innowacyjnie by tworzyć rozwiązania nowych, nienapotkanych wcześniej problemów. Jedyną stałą w tej branży jest ciągła nauka i zmiana. Choć nie jest to zawód dla każdego, nadal istnieje spore grono osób, które w tych warunkach odnajdą się jak ryby w wodzie.

Co dalej?

Niezależnie od zdolności i predyspozycji, każdy adept programowania musi wiedzieć, że rozwój w tej branży to nie sprint, a maraton. Sukces przychodzi wraz z ilością czasu i pracy, który poświęcimy szlifowaniu swoich umiejętności. Zanim wpiszesz w wyszukiwarkę hasło front end praca lub tester praca powinieneś wiedzieć, że zdobycie upragnionej pracy będzie wymagało samozaparcia, dyscypliny i pokory. Kluczem jest autentyczna fascynacja programowaniem. By zacząć, najlepszą formą nauki jest praktyka: twórz własne programy, eksperymentuj i szukaj rozwiązań. To od Ciebie zależy, gdzie zaprowadzi Cię pasja.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.